Home Medya 4. “bombalı araç” aranıyor
4. “bombalı araç” aranıyor

4. “bombalı araç” aranıyor

0
0

Ankara’da 29 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin yaralandığı bombalı saldırı sonrası olayı araştıran polis, saldırının kilit isimlerinden Kudbettin Onur’la bağlantısı bulunan Arap Yakut isimli bir kişinin olduğunu ortaya çıkardı. Yakut’un eylemi gerçekleştirenlere 4 araç sattığı belirlendi. Bu araçlardan üçünün Ankara, İstanbul ve Adana’daki eylemlerde kullanıldığı belirlenirken, bir araç ise aranıyor. Arap Yakut, önceki gün İstanbul’da yakalanarak Ankara’ya getirildi.

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre; Ankara’da TSK’ya ait servis araçlarına yönelik bombalı araç saldırısından sonra soruşturmaya başlayan polis, 34 HF 3100 plakalı VW Golf marka bir aracın peşine düştü. Ayrıca, il emniyet müdürlüklerine yazı gönderen Emniyet Genel Müdürlüğü, 42 PRS 60 plakalı aracın yakalanmasını istedi. EGM’nin yazısında çalıntı olan aracın içinde Suriye Gizli Servisi’yle bağlantılı iki YPG’linin bulunduğu ihbarının geldiği belirtildi.

Hasan Aysen ve Uğur Yüce ile birlikte gözaltına alınan Arap Yakut’un, 4 araç için eylemi gerçekleştirenlere ikiz plaka hazırladığı anlaşıldı. Bu araçlardan üçü, Ankara, İstanbul ve Adana’da örgüt tarafından eylemlerde kullanılırken, 4. aracın henüz bulunamaması polisi alarma geçirdi. İstanbul’daki aracın Sultanbeyli’de karakol önünde patladığı, Adana’da ise yol kenarında patlatıldığı ancak herhangi bir zarar oluşmadığı öğrenildi.
Her yerde aranıyor

Şüpheli Yakut’un ikiz plaka hazırladığı 34 HF 3100 plakalı VW Golf marka aracın tüm ülke genelinde arandığı belirtildi. Söz konusu araçla ilgili Ankara’daki eylemin hemen ertesi günü Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi’nde uyarı yazısı gönderildiği ortaya çıktı. 18 Şubat’ta gönderilen yazıda, Ş.O. adlı şüphelinin, 9 Kasım 2015’te sahte plakalı ve sağ tamponu kırık 34 HF 3100 plakalı VW Golf marka aracı Diyarbakır’da öğretmenlik yapan B.Ç. ile birlikte İstanbul’a getirmiş olabileceği belirtildi. Yazıda, Ş.O. ve B.Ç.’nin 10 Kasım’da İstanbul’dan Diyarbakır’a döndükleri aracın İstanbul’da görüldüğü ve sansasyonel eylemlerde kullanılabileceğinin değerlendirildiği bilgisine yer verildi.

Arap Yakut’a ilgili emniyet birimlerine yönelik bombalı araç uyarısı yapıldığı ortaya çıktı. Yine, Ankara saldırısı sonrasında güvenlik birimlerine gönderilen başka bir yazıda Arap Yakut’un 06 GS 825 plakalı VW Transporter araçla eylem yapabileceği anlatıldı.

Araçta çocuk da olacak!

21 Şubat günü saat 22.00 sıralarında Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nin bilgisayarına düşen bir elektronik postada yer alan bilgiler de polisi harekete geçirdi. Konya’dan çalınan 42 PRS 60 plakalı Clio marka aracın içinde Suriye Gizli Servisi El Muhaberat’la bağlantılı iki YPG’linin bulunduğu öne sürüldü. İhbarda, iki şüphelinin 3 aydır Konya Meram’da yaşadıkları ve birisinin adının Mustafa olduğu kaydedildi. Aynı ihbarda Ağrı’dan mühimmat yüklü bir aracın Ankara’ya geleceği ve içinde şüphe çekmemek amacıyla bir erkek bir kadın ve bir çocuğun bulunacağı belirtildi.

PLAKA TANIMA SİSTEMİ MERCEK ALTINDA

Öte yandan Ankara’da ikiz plakalı bir araçla gerçekleştirilen terör saldırısının ardından emniyet, plaka tanıma sistemini (PTS) mercek altına aldı. Dolandırıcıların ve terör örgütlerinin kullandığı görülen ikiz plakalı araçların neden kısa sürede tespit edilemediğini araştıran emniyet, Türkiye genelinde PTS’ye entegre 3 bin 200 kameranın yüzde 30’unda (yaklaşık 1000 kamera) hata olduğunu belirledi.

VERİLER GÜNCEL DEĞİL

Vatan gazetesinin haberine göre, PTS’ye günde ortalama 11 milyon veri akışını sağlayan kameraların ihaleler sonrasında farklı firmalar tarafından takıldığı, arıza ve ihtiyaç gibi çeşitli nedenlerle il değişikliği yapılan kameralarda enlem ve boylam verilerinin güncellenmediği ortaya çıktı. Bu na örnek veren emniyet yetkilileri, Adana’da PTS’ye düşen bir aracın, kamera bilgileri Mersin’e ait olduğundan sistemde, Mersin’de tespit edilmiş gibi görüldüğünü bildirdi.

Taşıtları plakalarına bakarak insansız olarak tanıyan bir uygulama olarak tanımlanan PTS’nin, plakası deforme edilmiş ya da plakasız olarak trafiğe çıkan araçları da tespit edemediği belirlendi. Firma farklılığı ile kurulum zamanlarından dolayı, takılan kameraların tamamının aynı teknik özellikte olmaması da sistemin sağlıklı çalışmasının önündeki engellerden biri olarak ortaya konuldu.

OTOMOBİL KİRALAMADA GBT DÖNEMİ

Bu arada araç kiralayanların kimlik bilgilerinin de tıpkı otellerde olduğu gibi Emniyet’le paylaşılmasını sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sabah gazetesinde yer alan habere göre, yeni güvenlik konseptiyle araç kiralama ve otoparkların güvenliği de yeniden ele alınacak. Araç kiralama şirketleri bundan sonra otel mantığıyla çalışacak. Bu şirketler, araç kiralayanların kimliği ile araçların marka model ve plaka bilgilerini içeren listeyi otellerin müşteri listesini paylaştığı gibi anında emniyetle paylaşacak. Böylece Emniyet, araç kiralamada kullanılan kimliklerin çalıntı mı, sahte mi, yoksa terör başta olmak üzere değişik suçlardan arananlara ait olup olmadığını GBT kaydından kontrol edecek. Yasadışı bir durumun tespiti halinde bu kişiler kiralanan araçla yakalanıp olası terör eylemleri önlenecek.

OTOPARKLARA YAKIN TAKİP

Büyük umumi otoparklar başta olmak üzere AVM, iş merkezi ve büyük sitelere ait otoparklar da mercek altına alınacak. Otoparklara bırakılan araçların 24 saatten fazla kalması durumunda harekete geçilecek. Bu araçlar şüpheli konumda değerlendirilerek, aracın kim tarafından bırakıldığı, plaka bilgileri araştırılacak. Detektör köpeklerle bu araçlarda bomba arama ve tarama faaliyeti yapılacak. Böylece olası terörist eylemin önüne geçilecek.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ ALINACAK

Hakkında arama ve yakalama kararı bulunan kişilerin tespiti için sınır kapıları ve Avrupa’nın birçok başkentinde kullanılan yüz tanıma sistemi, otogar, tren garı ile vatandaşların yoğun bulunduğu meydanlara kurulacak. Kişi tanıma, doğrulama ve onaylama mantığıyla çalışan sistem sayesinde, kalabalığa karışarak kendini kamufle etmeye çalışan terör örgütü mensupları tespit edilecek. Sistemin kırmızı alarm vermesi üzerine polis müdahale edecek.

Powered by themekiller.com