Home Haber ABD, 195 ülkenin imzaladığı Paris İklim Anlaşması’ndan çekildi
ABD, 195 ülkenin imzaladığı Paris İklim Anlaşması’ndan çekildi

ABD, 195 ülkenin imzaladığı Paris İklim Anlaşması’ndan çekildi

0
0

Başkan Donald Trump Amerika’nın Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı. Donald Trump’ın bu yönde karar alması uzun süredir bekleniyordu. Başkan Trump bu konudaki kararını Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi olarak bilinen bölümünde açıkladı.

Bu kararla Amerika, anlaşmaya imza atmayan Suriye ve Nikaragua gibi ülkelerle aynı sınıfa girdi. Trump, bununla birlikte “Amerika Paris Anlaşması’na yeniden dahil olmak ya da Amerika’ya karşı daha adil şartlar içeren bir anlaşmayla ilgili görüşmelere başlayacaktır” dedi.

Başkan Trump’ın açıklamasının ardından Almanya, Fransa ve İtalya liderleri ortak bir bildiri yayınlayarak Paris İklim Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesinin mümkün olmadığını duyurdular. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni imzalı metinde Amerika’nın Paris Anlaşması’ndan çekilmesinden duyulan üzüntü not edilirken anlaşmanın bir kez daha Dünya için öneminden bahsedildi. Birleşmiş Milletler de Amerika’nın anlaşmadan çekilme kararını küresel çabalar için büyük bir hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

Obama’dan tepki

Eski Başkan Barack Obama da bir açıklama yaptı ve “Amerikan eyaletleri,şehirleri ve şirketlerinin gezegenimizi korumak adına ayağa kalkacak daha fazla çalışacak ve bu konuda liderlik edeceklerine eminim” dedi.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, dün çok sayıda haber ajansı Trump’ın 195 ülkenin imzaladığı küresel anlaşmadan çekilme kararı aldığını yazmıştı. Bu yönde bir adım, önceki başkan Barack Obama dönemi politikalarından büyük bir dönüş anlamına geliyor. Karar, Cumhuriyetçi tabanı memnun etse de çevrecilerden ve Amerika’nın müttefiklerinden tepki görmesi bekleniyor.

Amerika’daki en büyük kentlerin belediye başkanları, Trump’ın kararı ne olursa olsun anlaşmaya bağlı kalmaya devam edeceklerini açıkladı. Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti Twitter’da, “Eğer Beyaz Saray Paris İklim Anlaşması’ndan çekilirse, biz onu Los Angeles’ta onaylayacağız” diye yazdı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da yine Twitter üzerinden, “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. New York’un Paris Anlaşması’na bağlılığının devam etmesi yönünde bir kararname imzalamayı planlıyorum” şeklinde mesaj paylaştı.
çevreciler de beklendiği gibi oldukça öfkeli, kararın kendi çıkarlarının aleyhinde olacağını tahmin ediyorlar.

Paris İklim Anlaşması nedir?

Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde sera gazları salınımını azaltmaya yönelik önlemleri içeren bir anlaşmadır. Anlaşma 22 Nisan 2016 tarihinde imzaya açılmıştır ve yeterli sayıda üye ülkenin imzalamasının ardından 4 Kasım 2016 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Anlaşma 195 üye ülke tarafından imzalanması bakımından, dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşma olma özelliğine sahiptir.

Anlaşma ile devletler aşağıdaki amaçlarda hem fikir olmuşlardır:

-Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2 derecenin altında kalmasının sağlanması
-Sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesi
-Anlaşma yürürlüğe girdikten itibaren bilimin elverdiği her türlü olanak kullanılarak sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin en kısa sürede devreye alınması

Anlaşma çerçevesinde, anlaşmaya taraf devletler, konulan hedefleri sağlamaya yönelik ne gibi tedbirler aldıklarını ve bunların sonucunda hedeflerini ne ölçüde başardıklarını özetleyen raporlar yayınlayacaklardır.

Powered by themekiller.com