Home Haber ‘Adalet Mitingi’nde kaç kişi vardı?
‘Adalet Mitingi’nde kaç kişi vardı?

‘Adalet Mitingi’nde kaç kişi vardı?

0
0

Adalet Mitingi’nin dün sona ermesi ile birlikte başka bir tartışma gündeme geldi. Maltepe’de düzenlenen mitingde kaç kişi olduğunu merak edenler konu hakkında araştırma yaparken, CHP kanadından ve İstanbul Valiliği’nden bir birinden farklı rakamların gelmesi dikkat çekti. Peki ‘Adalet Mitingi’nde kaç kişi katıldı.. İşte açıklanan rakamlar

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan yola çıkıp Maltepe’de sonlandırdığı ‘adalet mitingi’nde dün en merak edilen konulardan biri de kaç kişinin mitinge katıldığı oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu açıkladı. Gece saatlerinde ise İstanbul Valiliği’nden bir açıklama geldi. Valilik, “Miting alanında yüzölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümleme sonucunda; katılımcı sayısının yaklaşık 175.000 olduğu sonucuna varılmıştır” açıklamasında bulundu. Valiliğin iPad not programıyla açıkladığı sayı sosyal medyada tepkilere yol açtı.

CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’nün ardından İstanbul Maltepe’de bugün (9 Temmuz 2017) yaptığı mitinge kaç kişinin katıldığı sosyal medya üzerinde iktidar mensupları ya da yandaşları tarafından polemik konusu oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter hesabından şöyle yazdı: “Bak gazetecileri bir daha ikaz ediyorum… Miting alanı 27.500 metrekare, 82.500 kişi alır. Abartan olursa ipliklerini pazara çıkarırım.”

Melih Gökçek bu Tweet’i, sosyal medyada “bağırmak” anlamına gelecek şekilde büyük harflerle yazdı. Altında da daha önce yine CHP mitingiyle ilgili attığı ve “alan dolarsa alacağı 27.500×3=82b500 kişi” yazılı gönderisini paylaştı.

Melih Gökçek ardından sayının 100.000’e ulaştığını kabul etti, ama CHP milletvekilleri Veli Ağbaba ile Eren Erdem’in eski bir AK Parti mitinginin fotoğrafını attığını yazdı.

Mustafa Varank da CHP’li vekillerin eski AK Parti miting görüntülerini paylaştığını öne sürdü, Mehmet Şimşek de bu Tweet’i paylaştı. Cevap ise o paylaşımların gerçek olmadığı, fotoshop ile öyle paylaşmışlar gibi gösterildiğiydi.

Abdurrahman Dilipak da şu Tweet’i attı:

“Miting alanı 55.000 metrekare. Metrekare başına 4 kişi sıkıştırırsanız 110.000 kişi eder. 1.6 milyon nereden çıkıyor. CHP’nin vaadleri böyle.”

AK Parti Milletvekili Metin Külünk ise sayı vermese de katılımın çok düşük olduğunu öne sürerek, “KK’nın Adalet yürüyüşü shovuna itibar etmeyen, Maltepe miting alanınada gitmeyen CHP’nin tabanına teşekkür ederiz” Tweet’i attı.

Sayılara ilişkin tartışmalara, Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde aynı alanda yapılan bir mitingin sayıları paylaşıldı, iktidar yanlısı medyaya göre o mitinge 2 milyon kişi katılmıştı. Cevabi paylaşımlardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski bir konuşmasıydı. O konuşmaya göre Yenikapı miting alanı 1.5 milyon, Maltepe ise 2 milyon kişi alıyordu.

Yine, Sabah Gazetesi’nin bir manşeti de cevabi Tweet’ler arasındaydı, buna göre Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığına 2.5 milyon kişi uğurlamıştı.

Gece yarısı İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre ise mitinge 175 bin kişi katılmıştı. Emniyetten alınan sayıların değil de “miting alanının yüzölçümünün” temel alındığı valilik açıklaması şöyle:

“09.07.2017 tarihinde ilimiz Maltepe ilçesindeki miting alanında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen mitingin katılımcı sayısı ile ilgili çeşitli basın yayın organlarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü kaynak gösterilerek bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur. Miting alanının yüzölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümleme sonucunda; katılımcı sayısının yaklaşık 175 bin olduğu sonucuna varılmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz olunur.”

TOPBAŞ AÇIKLAMIŞTI

Topbaş’ın açıklamasına göre Maltepe Sahil Dolgu Alanı Projesi şöyle:

Maltepe Sahil Dolgu Alanı Projesi, 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alana kuruluyor.

19 hektarı mevcut dolgu alanından oluşan alanın uzunluğu 3,5 kilometre eni ise 400 metreden oluşuyor.

20 bin ağacın ve bitkinin yer alacağı projenin toplam maliyeti 201 milyon 780 bin lira olarak belirlendi.

Alanda, 2 bin 865 araçlık bir otopark ile 76 de otobüs otoparkı yapılacak.

100 bin metrekare araç, 255 bin metrekare de yaya yolunun olacağı proje kapsamında toplam miting ve etkinlik alanı 130 bin metrekareyi bulacak.

Atletizm pisti, futbol sahası, 2 halı saha, 4 tenis kortu ile uluslararası maçların oynanacağı tenis kortu, 8 basketbol, 4 voleybol sahası, 2 mini golf alanı, 7 bin 500 metrelik bisiklet parkuru, 61 bisiklet parkı ile 2 trafik eğitim pistinin bulunduğu projede, çocuk oyun alanları, bilim parkı ve helikopter pistleri yer alacak.

 

Powered by themekiller.com