Home Teknoloji Adil kullanım kotası kaldırılıyor
Adil kullanım kotası kaldırılıyor

Adil kullanım kotası kaldırılıyor

0
0

Adil kullanım kotasının kaldırılması için yürütülen çalışmaların ilk adımı 1 Mayıs’ta atılacak. Mayıs başından itibaren saat 02:00 ila 08:00 arasında internet üzerinden yapılacak işlemler kota kullanımına dahil edilmeyecek. Buna rağmen kotanın aşılması halinde ise, kullanıcıların bağlantı hızları abone oldukları paketin hızına göre yeniden şekillendirilecek. Mevcut abonelik sisteminde kota aşımı durumunda tüm kullanıcıların internet hızları 3 MBPS’ye düşüyordu.

Kullanım kotası uygulamasının 31 Aralık 2018’de ise tamamen kaldırılması ön görülüyor.

BTK tarafından veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla yapılan düzenleme 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek.
Milyonlarca kullanıcının yakındığı adil kullanım kotası kademeli olarak kaldırılacak.
İnternet kullanıcılarının şebekeden yararlanmaları sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanan uygulamada, AKN olan paketlerde 02.00-08.00 saatlerinde internet kullanımları kotaya dahil edilmeyecek.
Kota aşımı durumunda ise kullanıcıların internet hızları kullandıkları pakete göre düşürülecek.
Sabit genişbant internet hizmetinde AKK’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmaktaydı.

AKK uygulaması, 31 Aralık 2018’de ise tamamen kaldırılacak.
Öte yandan bazı internet sağlayıcılarının BTK’nın kararına karşılık, kota aşımında ekstra ücret alacağı iddia ediliyor.

Buna göre bazı internet sağlayıcıları, limitsiz ve kotalı olmak üzere iki paketle kullanıcılarının karşısına çıkacak ve kotalı paketlerde limitin aşılması durumunda her GB başına 1 liralık ekstra ücret talep edilecek.

AKK’nin kaldırılmasıyla beraber sınırsız paketlerde fahiş artışlar olacağı da iddialar arasında.

Powered by themekiller.com