Home Haber Adil Öksüz’den çıkan uydu telefonu ve GPRS cihazı 1 yıldır incelenmemiş
Adil Öksüz’den çıkan uydu telefonu ve GPRS cihazı 1 yıldır incelenmemiş

Adil Öksüz’den çıkan uydu telefonu ve GPRS cihazı 1 yıldır incelenmemiş

0
0

15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden Adil Öksüz’ün yakalandığı 16 Temmuz günü, üzerinde bir GPRS cihazının yanı sıra bir de uydu telefonu bulunduğu belirtilmişti. Kilit nitelikteki 2 delilin de 1 yıldır hala incelenmediği iddia edildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden Adil Öksüz’ün yakalandığı 16 Temmuz günü, üzerinde bir GPRS cihazının yanı sıra bir de uydu telefonu bulunduğu belirtilmişti. Yeni Akit’ten Osman Yiğit’in haberine göre; Adil Öksüz’den ele geçirilen adli emanette unutulan bu delillerin, 16 Temmuz 2016 gününden bu yana incelenmediği ortaya çıktı.

DELİLLER ADLİ EMANETTE KADERİNE TERK EDİLDİ!

Akit’in yargı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; belki de darbenin bütün şifrelerini çözecek bu deliller adli emanette kaderine terk edilmiş durumda.. Söz konusu delilerin ya teknik yetersizlik, ya iş yoğunluğu veya unutulması sebebiyle incelenemediği belirtiliyor.

Uzmanlar, Akıncı Üssü eski Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’in, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar a sarf ettiği, “İsterseniz sizi kanaat önderimizle görüştürebiliriz” şeklindeki teklifinin de Öksüz’de ele geçen veya benzeri cihazlar üzerinden gerçekleştirileceği kuşkusuna dikkat çekiyorlar.

O FİRMA TÜRKİYE’DEN ÇIKARILMAKLA TEHDİT EDİLEBİLİR

Ayrıca bu cihazların geçmiş iletişim bilgilerinin her ne kadar ulusal imkanlarla tespiti mümkün gözükmese de, Adil Öksüz’e uydu haberleşme hizmeti veren firmanın, uluslararası hukuk gereği böylesi bir darbe soruşturmasına bilgi vermek zorunda bırakılabileceğine vurgu yapıyorlar. Aynı uzmanlar, Türkiye’den çıkarılmakla tehdit edilen firmanın, bunu göze alamayacağını kaydediyorlar.

Kaynak: Cumhuriyet

Powered by themekiller.com