Home Bidebunudinle ÖZEL – Alper Taş: Adalet Yürüyüşü Gezi’den başlayan büyük bir birikimi yansıtıyor
ÖZEL – Alper Taş: Adalet Yürüyüşü Gezi’den başlayan büyük bir birikimi yansıtıyor

ÖZEL – Alper Taş: Adalet Yürüyüşü Gezi’den başlayan büyük bir birikimi yansıtıyor

0
0

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Başkanlar Heyeti Üyesi Alper Taş RS FM‘de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programına konuk oldu. Bir etabına katıldığı Adalet Yürüyüşü’nü değerlendiren Taş, 16 Nisan Referandumu’ndaki hayır bloğunun 2018’deki yerel seçimlere tak adaylarla gitmesi gerektiğini söyledi.

Adalet Yürüyüşü’nün bir geçmişi olduğunu, toplumun Gezi’den biriktirdiklerinin, 16 Nisan Referandumu’ndan biriktirdiklerinin bir tür adalet talebi etrafında güncellenmesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Alper Taş, “Adalet Yürüyüşü’nü toplumsal mücadelenin bir ürünü olarak kabul ediyoruz” dedi.
Adalet Yürüyüşü’nün açtığı yoldan yürünmesi gerektiğini ifade eden Taş, söz konusu yolu “bağımsız yargı, özgür bir medya, OHAL’in kalktığı, demokratik, özgür bir Türkiye’nin inşa edildiği bir ortak yürüyüşün zemini” olarak tanımladı.

CHP’nin daha önce ‘sokak kaos üretir’ söylemini kullandığını ancak Adalet Yürüyüşü ile sokağın CHP’ye de iyi geldiğinin görüldüğünü anlatan Alper Taş, “Böylece CHP de kendi özeleştirisini vermiş oldu” şeklinde konuştu.

2018 Yerel Seçimi’nde hayır bloğunun ortak hareket etmesi lazım

16 Nisan Referandumu’nda ortaya çıkan ve Adalet Yürüyüşü’nde pekişen yan yana gelişlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Alper Taş, 2018 yılında yapılacak yerel seçimlerle ilgili şu uyarıyı yaptı:
“Sokaktaki mücadeleyi terk etmeden, sokakta olmaya devam ederek yani toplumla bir arada olarak, insanlara dokunarak, halkın sosyal, ekonomik, siyasal ihtiyaçlarına yanıt vermek lazım. Sokakta olmaktan sürekli yürümeyi kastetmiyorum. AKP’nin siyasal İslamcı rejiminin karşısına aydınlanmacı bir zihniyeti, kültürü ideolojik araçlarla, sanatsal araçlarla ortaya koymalıyız. Yerel seçimde de Adalet Yürüyüşü’nde ve 16 Nisan’da bir araya gelen insanların ortak adaylarını toplumun önüne çıkarmalıyız.
Evet Adalet Yürüyüşü’nde CHP’nin üstlendiği rol, Kemal Kılıçtaroğlu’nun büyük katkısı yadsınamaz ama Adalet Yürüyüşü’nde ortaya konulan büyük dinamizmi şimdi yeni bir anlayış, yeni bir kültür ve zihniyetle şimdi topluma mal etmek gerekiyor. Bu noktada 2018 yerel seçimlerine giderken CHP’nin bencil davranmaması ve kapsayıcı bir tutum takınması çok önemli olacak.”

Powered by themekiller.com