Home Haber Anadolu Üniversitesi’nde İmzacı 20 Akademisyene Görevden Uzaklaştırma
Anadolu Üniversitesi’nde İmzacı 20 Akademisyene Görevden Uzaklaştırma

Anadolu Üniversitesi’nde İmzacı 20 Akademisyene Görevden Uzaklaştırma

0
0

Anadolu Üniversitesi’nden Barış İçin Akademisyenler’in (BAK) “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan 20 akademisyen görevden uzaklaştırıldı.

Görevden uzaklaştırmalar akademisyenler hakkında bildiriyi imzalamaları nedeniyle açılan soruşturmadan yaklaşık altı ay sonra alındı.

bianet’e konuşan Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Uğur Kara, görevden alınmalarını “Gülen cemaatine dönük görevden almalar sürerken sakıncalı gördükleri bizi de aradan çıkarmak ya da kendilerine yönelen dikkati dağıtmak” şeklinde olabileceğini söyledi.

Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Pelin Yalçınoğlu da soruşturmalarda karar çıkmamasına ve altı aydır tedbir gerektirmeyen bir durumdayken böyle bir uygulamayı beklemediklerini söyledi.

Eskişehir Barış Akademisyenleri görevden almalara karşı saat 1230’da Anadolu Üniversitesi yunus Emre Kampüsü’nde basın açıklaması yapacağını duyurdu. Ancak Valilik, OHAL gerekçesiyle açıklamaya izin vermeyeceğini söyledi, görüşmeler sürüyor.

Barış İçin Akademisyenler, bu uygulamayı “15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen cemaatine yönelik başlatılan operasyonun kendilerine de uzanabileceğini korkusu içinde olanların dikkat dağıtma, yerel ve genel iktidar odaklarının gözüne girmeye çalışma hamlesi” olarak değerlendirdi. Akademisyenlerin derhal göreve iadesini istedi.

Eğitim ve Bilim emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Başkanı Serkan Demir de “Barış bildirisine imza atan akademisyenlere yönelik bu uygulamayı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Gülen Cemaati’ne yönelik başlatılmış bulunan operasyonun kendilerine de uzanabileceği korkusu içinde olanların, dikkat dağıtma, yerel ve genel iktidar odaklarının gözüne girmeye çalışma hamlesi olarak değerlendirdiğimizin bilinmesini isteriz” dedi.

Kara: Tebligatta gerekçe yok

Yrd. Doç. Dr. Uğur Kara, Hukuk Fakültesi’nde 14 yıldır öğretim üyesi. Bildiriyi imzalamaları nedeniyle 19 Ocak’ta soruşturma açıldığını, henüz nihai kararın verilmediğini belirtiyor.

“5 Ağustos’ta rektör imzalı ‘657 sayılı kanunu 137. Maddesi* doğrultusunda 5 Ağustos itibariyle görevden uzaklaştırılmış bulunuyorsunuz’ yazı ile görevden uzaklaştırıldık.

“Ne bağlamda görevden aldığımız söylenmiyor. Yazının tebliğ edildiği 20 kişinin barış bildirisi imzacısı olmasından görevden uzaklaştırmaların bizim soruşturmamız kapsamında olduğu sonucunu çıkarıyoruz.

“Rektör, soruşturma sürecini şeffaflıktan uzak yürüttü. Tebligat da dosyamızın akıbetine dair hiçbir şey demiyor. Birkaç gün önce şifahen sendika temsilcilerine ‘Dosyaları YÖK’e göndereceğim lafı’ ettiğini biliyoruz.

“Görevden alma, soruşturmanın selameti için yapılır ve her zaman soruşturmanın başında olur. Şimdi, nihai karar kısmı hariç soruşturma tamamlandı. İfade alındı, mütalaa sunuldu. Böyle bir tedbirin uygulanması o kadar absürt ki.

“İlgiyi dağıtma girişimi”

Kara, soruşturmalardan altı ay sonra görevden uzaklaştırılmalarının Gülen cemaatine dönük operasyonlar sürecine denk geldiğine dikkat çekiyor:

“5 Ağustos’un YÖK’ün Gülen cemaatine dönük gereğinin yapılması için verdiği son tarih olmasıyla da bu uygulamayı kafa karışıklığı yaratma, hedef şaşırtma olabileceği şeklinde değerlendiriyoruz.

“15 Temmuz darbe girişimi sonrası gülen cemaatine dönük operasyonun birçok yere uzanabileceğine ilişkin üniversite içinde bir şeyler duyuyoruz.

“Böyle bir korku kaygı içinde olanların kendileri üzerindeki ilgiyi dağıtma girişimi olabileceği şeklinde değerlendirme var. Genel manada bir OHAL fırsatçılığı.

“Barış imzacılarına yönelik toplumsal linç hali yok şu an. Vardı ama şu an yok. Böyle bir hava yokken bunun yapılıyor olması düşündürülüyor.

“Üniversitede Gülen cemaatiyle ilgili soruşturmada da açığa alınanlar var. Onları almışken sakıncalı gördüğü bizleri de aradan çıkarmak şekilden olabilir ya da kendi üzerine yönelen dikkati dağıtmak şeklinde olabilir.

“Görevden uzaklaştırılmışlar olarak ders verme okulda bulunma gibi bir sürü imkan görev yetki elimizden alındı. İdari bir işlem bu. Buna karşı da hukuki yolar başvurmayı düşünüyoruz. Rektörün de görevden almayı çok keyfi alakasız şekilde bir anlamda görevi kötüye kullanma çerçevesinde uyguladığını düşündüğümüzden kendisi hakkında idari sor başlatılmasını talep edebiliriz.”

Yalçınoğlu: Düşünce özgürlüğü yok sayarak demokrasi çığırtkanlığı yapmakta çelişki var

Yrd. Doç. Dr. Pelin Yalçınoğlu 2008 yılından beri Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi. Soruşturmadan altı ay sonra görevden uzaklaştırılmalarını “anlam veremiyoruz” diye anlatıyor.

“Altı aydır tedbir gerektirmeyen durumdaydık demek ki. Şu anda yaşanan gelişmeler bizim de tedbir alınması gereken duruma dönüştüğümüzü görülüyor.

“Karara itiraz edeceğiz bu karara ama beklentimiz o ki kabul edilmeyecek, hukuki süreçleri işletmeye başlayacağız. Aramızda hukukçu arkadaşlar da çok var ama öngörüde bulunamıyoruz.

“BAK süreciyle başlayan her şey Türkiye’de de bir akademi olmadığın gösteriyor bize. Bundan sonra için iyi günler beklemiyor gibi geliyor bana.

“Düşünce ve ifade özgürlüğünü yok sayarak bir demokrasi çığırtkanlığı yapmanın kendi içinde taşıdığı bir sürü çelişki var. Bu da görülmesi çok zor bir şey değil.”

Açıklamaya OHAL engeli

Eskişehir Barış Akademisyenleri görevden almalara karşı saat 1230’da Anadolu Üniversitesi yunus Emre Kampüsü’nde basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Kaya’nın aktarımına göre Valilik emniyet kanalıyla ulaştığı akademisyenlere, OHAL koşulları nedeniyle açıklamanın yaptırılmayacağını söyledi. Akademisyenlere “30 günlük gözaltı sürecini de düşünmeleri gerektiği” ifade edildi. Haber hazırlandığı saatte görüşmeler sürüyordu.

Kaynak: Beyza Kural/Bianet

 

Powered by themekiller.com