Home Haber Apple şifresi kırılamayacak iPhone için harekete geçti
Apple şifresi kırılamayacak iPhone için harekete geçti

Apple şifresi kırılamayacak iPhone için harekete geçti

0
0

Teknoloji devi Apple’ın, ABD hükümeti ve FBI’ın giderek artan ‘işbirliği’ baskısı karşısında, ‘şifresi kırılamayacak iPhone’ için çalışmaya başladığı bildirildi.

New York Times’ın (NYT) haberine göre, FBI’ın talebi ve mahkeme kararına rağmen San Bernardino saldırısı zanlısına ait iPhone’un şifresini kırmayı reddeden Apple, ‘kırılması imkânsız’ iPhone üretmeye hazırlanıyor.

Şirkete yakın kişiler ve güvenlik uzmanlarına dayandırılan haberde, iPhone’un güvenlik özelliklerini istediği şekilde geliştirmeyi başarması halinde bu konuda halihazırda ciddi sorunlar yaşayan hükümet ve FBI’ın işinin daha da zorlaşacağı belirtildi:  “Obama yönetimi, San Bernardino zanlısının iPhone’una erişim için verdiği mücadeleyi kazansa dahi Apple’ın güvenlik tedbirlerini geliştirmeyi başarması emniyet kurumları için yeni teknik engeller oluşturacak.”

Oyunun kuralları değişiyor

Haberde, ismi verilmeyen güvenlik uzmanlarının, Apple’ın amacına kesinlikle ulaşacağı ve bunun gelecek soruşturmalarda izlenecek yolu değiştireceği yönündeki öngörülerine yer verildi.

Apple’ın üst düzey bir yöneticisinin iPhone’ların güvenliğinin artırılacağını teyit ettiği haberde, bağımsız bazı uzmanların da şirketin mühendisleriyle diyaloglarında bu amaca yönelik çalışmaları görüştüklerini ifade edildi.

ABD’de operatörlük hizmeti veren şirketler, yasalar gereğince sahip oldukları bilgileri emniyet kuvvetleriyle paylaşmak zorunda olmasına karşın söz konusu kanun Apple ve Google gibi teknoloji şirketlerini kapsamıyor.

Ne olmuştu?

ABD’nin California eyaletindeki San Bernardino kentinde engellilere hizmet veren bir merkeze geçen yılın aralık ayında düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş ve 28 kişi yaralanmıştı. Eylemi terör saldırısı olarak nitelendiren FBI, saldırganlardan Seyid Rıdvan Faruk’un kullandığı iPhone’un şifresinin kırılması için Apple’dan teknik yardım talep etmişti.

FBI, Apple’ın talebini geri çevirmesi üzerine Los Angeles şehrindeki mahkemeye başvurmuş ve mahkemenin yargıcı Sheri Pym, Apple’ın FBI’nın soruşturmasına teknik yardım sağlaması gerektiğine hükmetmişti.

Apple’ın CEO’su Tim Cook ise mahkeme kararının ardından yaptığı açıklamada, şirketin, FBI’ın taleplerini yerine getirmesinin dünyadaki bütün iPhone’ların güvenliğini tehlikeye atacağını dile getirerek, mahkeme kararına uymayacaklarını duyurmuştu.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) kullanıcılarının şifreli kişisel bilgilerine ulaşma ‘anahtarı’ vermemekte direnen Apple’ın bu politikasına sempati duyduğunu açıklamıştı.

DİKEN

Powered by themekiller.com