Home Haber Atatürk Havalimanı’nda patlama meydana geldi
Atatürk Havalimanı’nda patlama meydana geldi

Atatürk Havalimanı’nda patlama meydana geldi

0
0

Atatürk Havaalanı yolcu karşılama salonunda üç canlı bomba saldırısında 42 kişi hayatını kaybetti. 200’den fazla yaralı var. Havalimanı’ndaki terör saldırısından sonra 1 gün süreyle milli yas ilan edildi.

Akşam 10 sıralarında Atatürk Havalimanı’nda ard arda üç patlama oldu. İlk etapta gelen görüntüler saldırının ne kadar can yakıcı olduğunun işaretiydi. Ardından resmi açıklama önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geldi. Bekir Bozdağ bir intihar bombacısının önce kalaşnikof tüfekle dış hatlar geliş terminalinde etrafa ateş açtığını sonra da kendisini patlattığını söyledi. Bozdağ ilk anda ölenlerin sayısını 10 olarak açıkladı. Saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini bildiklerini ama açıklamanın sonra yapılacağını da aktardı Bozdağ.

Bozdağ konuşurken ambulanslar yaralıları hastaneye taşıyordu. Hayatını kaybedenlere ilişkin görüntüler de sosyal medyada dolaşmaya başladı. Havaalanı uçakların iniş ve kalkışlarına kapatıldı. Yolcuların bulundukları yerden ayrılmalarına izin verilmedi.

Olaydan yaklaşık iki saat sonra bu kez kameraların karşısına Vali Vasip Şahin geçti. Şahin’in açıklamalarından bilançonun çok daha ağır olduğu ortaya çıktı. Şahin 3 intihar bombacısının saldırısında 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 60 kişinin de yaralandığını açıkladı. Başka da bilgi vermedi.

Gelen haberlerin tamamı üç patlama olduğu noktasında kesişiyor. Olayda bir kalaşnikof tüfek kullanıldığı da kesin. Patlamaların ikisinin dış hatlar terminali çıkışında ve girişinde olduğu bilgisi de var. Üçüncü patlama içinse iki farklı bilgi üzerinde duruluyor. Onlardan birisine göre üçüncü patlama dış hatlar otoparkında meydana geldi. Diğer bir iddia ise üçüncü patlamanın havaalanı metro girişinde olduğu yönünde.

Binali Yıldırım: Teröristler bir ticari taksiyle havalimanına gelmiş

Atatürk Havalimanı’ndan açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım “Şu ana kadar tespit edilen vefat sayısı 36 artı 3 canlı bomba. Yaralılarımız var.” diye konuşurken, “Terör eyleminin DAEŞ örgütünce gerçekleştiğini işaret etmektedir.” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Teröristler bir ticari taksiyle havalimanına gelmiş ve bilahare eylemlerini gerçekleştirmişlerdir.” açıklamasını yaptı.

Başbakan Yıldırım, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve beraberindekilerle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen terör saldırısının ardından olay yerinde incelemelerde bulundu.

İstanbul Valiliği, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısında 10’u yabancı uyruklu 41 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada “Hayatını kaybedenlerden 37 kişinin kimliği tespit edildi, 19 cenaze ailelerine teslim edildi.” denildi. Valilik yaralı sayısını ise 239 olduğunu ve 109 yaralının taburcu edildiğini de belirtti.

Kim yaptı?

Örgüt ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ancak iki muhtemel fail var, PKK ve IŞİD. Güvenlik birimlerinden gelen bilgiler IŞİD ihtimalinin ağırlık kazandığını belirtiyorlar. Bir başka tartışma konusu da yine her patlamadan sonra olduğu gibi güvenlik zaafiyeti. O silah ve bombalar havaalanına nasıl sokuldu sorusu hala havada. Ayrıca silah ve bomba havaalanına getirilinceye kadar polis nasıl engel olamadı?

Olay gerçekleştiğine göre “zafiyet” bir gerçek diyen uzmanlar yarından itibaren tartışmaların bu noktada yoğunlaşacağına dikkat çekiyorlar.

havalimanı-patlama-2

Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Sağlık Bakanlığı tarafından, Atatürk Havalimanı’ndaki patlama sonrasında, saat 21.55’te üç ambulansın olay yerine intikal ettiği ve toplam 23 ambulansla olay yerinde yaralılara müdahale edildiği, olay yerinden tüm yaralıların 112 ambulanslarıyla hastanelere nakledildiği belirtildi.

Görgü tanığı gazeteci Mehmet Emin Güzbey

Olay yerinin içindeyiz. Çok büyük bir bomba sesi duyduk. İç hatlarda terminal binasının önünde 500 kişi bekliyor. Uçaklar bekliyor. Özel güvenlik görevlileri ve personel ağlıyor. Arkadaşlarının yaralandığına ilişkin bilgileri olduğu belirtiliyor. Burada konuşulan 50’ye yakın yaralı olduğu biçiminde. Herkes panik halinde. Hiçbir uçağın kalkışına izin verilmiyor. İçeride bir şey yok. Patlamaların dışarıda olduğu belirtiliyor. Polis koordinasyonu sağlamış görünüyor.

BOZDAĞ: 10 ŞEHİT, 20 YARALI VAR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu’nda yüksek yargıyla ilgili yasa tasarısının görüşmeleri sırasında, patlamayla ilgili kendisine ulaşan ilk bilgileri aktardı.  Olayın “terör saldırısı” olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu: Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte meydana gelen terör saldırısı hakkında Genel Kurulu bilgilendirmek istiyorum. Öncelikle bu menfur terör saldırısını gerçekleştirenleri, gerçekleştirme talimatları verenleri nefretle lanetlediğimi ifade etmek isterim. İçişleri Bakanlığı’ndan aldığım bilgilere göre… Tabii bu bilgiler sıcak bilgiler. Gelişmeler takip ediliyor. Benim vereceğim bilgiler, ilk etapta ulaşan bilgilerdir. Bu bilgilerde de zaman içinde farklılaşmalar olabilecektir. Bana verilen bilgeye göre, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte bir terörist önce kaleşle etrafı tarayıp sonra kendisini patlatmıştır. İlk belirlemelere göre yaklaşık 10 civarında şehidimiz var, 20 civarında da yaralı olduğu söylenmektedir. Ancak bunların hepsi ilk bilgiler. Daha olay sıcak olduğu için bunlar teyit edilebilir veya aksi de çıkabilir. Bu kayıtla bilgleri paylaştığımı ifade etmek isterim.  Çünkü teyitli bilgiler değil. Ayrıca Havaalanı metro girişinde de bir patlama olduğuna dair haberler var.”

silah

6’SI AĞIR 60 YARALI VAR

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamada 6’sı ağır 60 yaralı var. Yaralılar patlamanın ardından olay yerine sevk edilen 49 ambulans ve 5 UMKE ekibi aracılığı ile hastanelere taşındı. Yaralılar tedavileri yapılmak üzere Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile bölgedeki çeşitli hastanelere sevk edildi.

 

havalimani

CNN TÜRK’E bağlanan görgü tanığı Ercan Ceyhan‘ın ifadesine göre havalimanında bulunan taksiler yaralıları taşıyor. Tanığın ifadesine göre havalimanında önce silah sesleri daha sonra ise iki patlama meydana geldi ve olay yerinde çok sayıda ambulans bulunuyor.

Başbakan Binali Yıldırım kriz masası oluşturulması talimatını verdi

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde meydana gelen patlama hakkında, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’i telefonla arayarak bilgi aldı. Yıldırım, konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı bünyesinde kriz masası oluşturulması talimatını verdi.

havalimanı-patlama

Habertürk’e bağlanan havaalanı personeli: Bombayı gördüm

Patlama Sonrası Havaalanının İçinden Görüntüler

Powered by themekiller.com