Home Bidebunudinle Özel – Aykan Erdemir: Zarrab davası Amerika’da bir yolsuzluk davası değil, yaptırım delme davası
Özel – Aykan Erdemir: Zarrab davası Amerika’da bir yolsuzluk davası değil, yaptırım delme davası

Özel – Aykan Erdemir: Zarrab davası Amerika’da bir yolsuzluk davası değil, yaptırım delme davası

0
0

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab davasını CHP Eski Milletvekili Aykan Erdemir, RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’ye dava hakkında önemli detaylar aktardı.

Rıza Zarrab davası devam ederken, davanın gelişmelerini yakından takip eden ve Amerika’da yaşayan Aykan Erdemir davayla ilgili önemli noktaları Bidebunudinle’ye anlattı. Davayla ilgili önemli detaylar hakkında bilgi veren Erdemir: “Biliyorsunuz davaya bakan savcı görevden alındı yerine başka bir savcı gelecek ama orada da başka bir potansiyel skandal var. Savcı adaylarından bir Michael Mukasey’in oğlu Mark Mukasey. Zarrab’ın Eski Adalet Bakanı avukatının oğlunun, Zarrab’ın savcısı olma ihtimali var. Mark Mukasey’in çalıştığı hukuk firması da ayrıca Rudolph Giuliani’nin şirketi. Direk Zarrab’ın savunma ekibine bağlı bir kişinin de savcı olma ihtimali var” diyerek dikkat çekti.


Davayla ilgili önemli bilgileri aktarmaya devam Erdemir, bu davada avukatlara çok büyük ödemeler olduğunu ve Amerika’da önde gelmiş insanların bile bu avukatların ücretlerini karşılamakta zorlandığını belirterek: New York’ın önde gelen 20nin üzerinde avukatı şuanda Reza Zarrab’ın savunma ekibinde. On milyonlarca dolardan büyük bir bütçeden bahsediyoruz. Biliyorsunuz bu hukuk firmaları saat ücretiyle çalışıyorlar ve çok büyük meblağlar istiyorlar. Amerika’da çok önde gelen kişiler bile bu hukuk firmalarını çok zor karşılayabilir. Reza Zarrab şöyle yapıyor, çok geniş bir savunma ekibi kuruyor, ya tutarsa mantığıyla. Çünkü çok ciddi suçlamalar var ve çok büyük cezalar alması söz konusu. Dolayısıyla burada kendini kurtarmak için Amerika’da bugüne kadar görülmemiş bir ücret ödeyerek, ekip kurmuş oluyor.

“ZARRAB’IN AVUKATI TÜRKİYE’Yİ TRENİN ALTINA ATTI”
Türkiye açısından davanın en önemli olabilecek sonuca da değinen Erdemir: “Bence Türkiye açısından son bir ayda yaşadığımız fırtınalı sürecin en önemli sonucu şu olabilir, Giuliani kendini ifade etmeye çalışırken ve davayı savunurken Türkiye’yi zor durumda bıraktı. Ne yazık ki Rudolph Giuliani, Türkiye’yi trenin altına attı. Demek istiyor ki Rudolph Giuliani, ‘Ben Ankara’yla öyle bir anlaşma yaptım ki, eğer Zarrab’ı verirsek, Türk dış politikası rota değiştirecek ve Amerika’nın istediği bir dış politikaya dönecek’. Ya bunu kendisi uyduruyor ya da Ankara’dan böyle bir güvence aldıysa, yerli ve milli olduğu iddia edilen dış politikamızın bir şahsın geleceğine endeksli olduğunu görüyoruz. Giuliani’nin savunmasıyla, Reza Zarrab eğer hapisten çıkarsa Türkiye, dış politikasını dönüştürmeye razı, bunu taahhüt etmiş gibi bir anlam çıkıyor. Rudolph Giuliani‘nin bir hata yapmış olduğunu düşünüyorum. Reza Zarrab’ı kurtarmak isterken, bir yandan da, Türkiye’yi ve hükümeti tam olarak değim yerindeyse trenin önüne attığını düşünüyorum” diyerek değerlendirmelerini sonlandırdı.

Powered by themekiller.com