Home Bidebunudinle ÖZEL – Aykut Erdoğdu: Darbe Komisyonun yaptığını darbe meclisleri bile yapmadı
ÖZEL – Aykut Erdoğdu: Darbe Komisyonun yaptığını darbe meclisleri bile yapmadı

ÖZEL – Aykut Erdoğdu: Darbe Komisyonun yaptığını darbe meclisleri bile yapmadı

0
0

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunun açıklanmasının ardından başta Başkan Reşat Petek olmak üzere komisyonun Ak Partili üyeleriyle CHP’liler arasında sert bir polemik başladı. RS FM‘de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programına katılan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, rapora kendileri tarafından muhalefet şerhi konduktan sonra 25 sayfa eklendiğini, bunun darbe meclislerinde bile görülmemiş bir usulsüzlük olduğunu söyledi.

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun raporuna eklenen ve tartışma yaratan 25 sayfada şu ifadeler yer alıyor:
“Her ne kadar 15 Temmuz darbe girişiminin hemen akabinde CHP FETÖ ile mücadele bağlamında bazı olumlu, uzlaşmacı, işbirliğine açık mesajlar vermiş olsa da ilerleyen süreçte bu tavrı değişim göstermiştir. Ayrıca ana muhalefet partisinin FETÖ’ye ilişkin tavrının darbe öncesinde de çelişkili olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Şöyle ki: yukarıda anlatılan süreçler yaşanırken ana muhalefet partisinin FETÖ’nün siyasi emellerine hizmet eden tutum ve davranışları, 15 Temmuz darbesine giden süreçte FETÖ terör örgütünü cesaretlendirici bir nitelik taşımıştır. Ana muhalefet partisi liderinin FETÖ’nün bir terör ve suç örgütü olduğunun ortaya çıktığı 17-25 Aralık 2013 darbe girişiminden sonra bu örgütle sıkı bir amaç birliği içine girdiği gözlemlenmiştir.”

 

Yolsuzluklar hırsızlıkları ortaya çıkarınca mı FETÖ terör örgütü oldu

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyesi Aykut Erdoğdu RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programın’da bu ifadeleri sert sözlerle eleştirdi:
” FETÖ’nün terör örgütü olduğu 17-25 Aralık’ta çıkmış. Daha önce terör örgütü değil miydi? Yani yolsuzlukları ortaya çıkardıkları zaman mı terör örgütü oldular. Bu yolsuzlukları ortaya çıkaran yargıçları savcıları siz 2010 Referandumundan sonra atamadınız mı? Bu kadar kasa kasa paralar çıkmış, milletin hakkı yağmalanırken ben sussa mıydım? Ha operasyonu FETÖ yapmış bunlar hırsız değil mi deseydim ben?
İkinci meseleye gelince önce çok iyimişler de sonra kötü olmuşlar. 20 Temmuz’da OHAL ilan ederken bana mı sordunuz. Dedik ki ne istiyorsanız gelin bu Meclis’te bir milli mücadele ilan edelim. Biz sizi uyarmıştık bunların olacağına, gelin birlikte mücadele edelim, öyle mücadele edelim ki uluslar arası arenada kimse bize gıkını çıkarmasın. Hemen temel bir kanun çıkaralım. Hani Apo’yu yargılarken nasıl hukuk sistemi çalıştı kimse bir şey diyemedi.
Her türlü açık çeki verdik. Mücadele garantisini verdik. 20 Temmuz’da OHAL ilan edip FETÖ’yle mücadele ediyoruz deyip cumhuriyeti yıkmaya çalıştılar.”

Muhalefet şerhinden sonra 25 sayfa ek Meclis tarihinde görülmemiş bir usulsüzlük

Aykut Erdoğdu, komisyon raporuna CHP’li üyelerin muhalefet şerhi koymalarından sonra AKP’liler tarafından 25 sayfa daha eklenmesine ise şu sözlerle karşı çıktı:
“Biz muhalefet şerhi yazdıktan sonra 25 sayfa ek yapıyorlar üstelik bu 25 sayfanın içinde iftiralarla dolu bir metin yazıyorlar. Meclis tarihinde görülmemiş bir şey. Darbe dönemlerinde bile böyle usulsüzlük görülmedi. Komisyon raporu çıkar, muhalefet şerhi yazılır. Üzerine siz nasıl daha 25 sayfa yazarsınız.”

Adalet Yürüyüşü sonrasında devletten gelen üst düzey açıklamaların kendilerine yönelik bir adli süreç başlatılacak gibi bir algı yaratıp yaratmadığına dair soruyu ise Erdoğdu şöyle yanıtladı:
“Öncelikle şunu söyleyeyim. Adalet olsa adli süreç olur. Tetikçilerine ne iş yaptıracaklarını bilemeyiz ama biz bu ülkeyi kuran partiyiz. Biz kendimizin farkındayız. Biz AKP Genel Başkanı gibi düşünmeden konuşacak insanlar değiliz. Sorumlu davranmaya çalışmak bizim cesaretsiz olduğumuzu göstermez. Herkes aklını başına alacak konuşurken. Boş tehditlere pabuç bırakacak insanlar değiliz. Candan serden geçtik artık. Bu ülkede 10 milyon insan psikiyatri ilaçları kullanmaya başladı. Milleti delirttiler yaptıkları işlerle.

Powered by themekiller.com