Home Haber AYM’den karar geldi: AYM, Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali var’ dedi
AYM’den karar geldi: AYM, Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali var’ dedi

AYM’den karar geldi: AYM, Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali var’ dedi

0
0

Anayasa Genel Kurulu, MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün yaptığı bireysel başvuruları bugünkü oturumunda görüşüp karara bağladı. Mahkeme, hak ihlali kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin kısa kararının mahkemeye ulaştığı öğrenildi. Akın Atalay, “AYM kararı kesin olduğu için her kurumu ve her kişiyi bağladığı için dosyanın gereğini yapma için 14. Ağır Ceza Mahkemenin tahliye kararı vermesidir. Tutukluluk kamuoyunda bilindiği gibi en ağır tedbirdir” dedi. Can Dündar’ın avukatlığını da yapan Akın Atalay, “Söz konusu özgürlük olunca beklenmenin konuşulmaması lazım. Mahkeme Tahşiye davasının duruşmasına devam ediyor. Geç saatlere kadar bunu yürütecekler. Mahkemenin ara verip AYM’nin kararının bir an önce yerine getirmesini isteyeceğiz” diye konuştu.

AYM’de saat 16.00’da başlayan görüşme 17.45’de tamamlandı. AYM üyeleri oy çokluğu ile ‘’Hak ihlali var’’ dedi.

Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ’ın twitterdan verdiği bilgiye göre karar, 3’e karşı 12 oyla verildi.

Anayasa Mahkemesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 25/2/2016 tarihinde Erdem Gül ve Can Dündar bireysel başvurusunda (B. No: 2015/18567), tutuklamanın hukuki olmadığı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği şikayetlerine ilişkin olarak başvurucuların Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili Mahkemeye gönderilmesine karar vermiştir.”

Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatları şimdi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuracak. Ve AYM’nin kararı doğrultusunda Dündar ve Gül’ün tahliyesi istenecek.

Karar Mahkemeye Ulaştı

Anayasa Mahkemesi’nin, Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün özgürlük ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair kısa kararı, akşam saatlerinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden ulaştı.

2 sayfalık kararın “Başvurunun Konusu” başlıklı bölümünde, “Can Dündar ile Erdem Gül’ün farklı tarihlerde yaptıkları haberler nedeniyle ‘Silahlı Terör Örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme”, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama” suçlarından tutuklanmalarının, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüğüklerinin ihlal ettiği iddialarına ilişkindir” denildi.

Kısa kararın “Hüküm” kısmında şu ifadelere yer verildi:

“1- “Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı kapsamında soruşturma dosyasına erişim imkanından yoksun bırakılmaya ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.

2- Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı kapsamında tutuklamanın hukuki olmadığına ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.

3- İfade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna karar verildi. Karar oybirliğiyle alındı.

4- Anayasa’nın 19. Maddesinin 3. fıkrasında güvence altına alınan kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.

5- Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.

Avukatlar Dilekçeyi Verdi

Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatları AYM’ nin kısa kararıyla birlikte 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kalemine geldi ve tahliye talepli dilekçelerini verdi. Koridorda bunlar olurken AYM kararı ve tahliye talebini değerlendirecek mahkeme heyeti “Tahşicelere Kumpas” davasında iddianameyi okuyordu. Avukatların kaleme verdiği dilekçe kısa bir işlem süresinin ardında salona götürüldü ve halen duruşma gören heyete teslim edildi.

CNN Türk’te canlı yayına katılan Akın Atalay, şunları söyledi:

AYM kararı kesin olduğu için her kurumu ve her kişiyi bağladığı için dosyanın gereğini yapma için 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararı vermesidir. Tutukluluk kamuoyunda bilindiği gibi en ağır tedbirdir. Söz konusu özgürlük olunca beklenmenin konuşulmaması lazım. Mahkeme Tahşiye davasının duruşmasına devam ediyor. Geç saatlere kadar bunu yürütecekler. Mahkemenin ara verip AYM’nin kararının bir an önce yerine getirmesini isteyeceğiz.

Powered by themekiller.com