Home Haber Bakanlıktan genelge: Asker cenazelerinde ‘Tekbir’ çalınacak
Bakanlıktan genelge: Asker cenazelerinde ‘Tekbir’ çalınacak

Bakanlıktan genelge: Asker cenazelerinde ‘Tekbir’ çalınacak

0
0

İçişleri Bakanlığı tarafından illere gönderilen bir genelgeyle asker cenazelerinde Itri’nin “Tekbir”inin çalınacağı ifade edildi

İçişleri Bakanlığı, valiliklere bir genelge göndererek; asker cenazelerinde Itri’nin “Tekbir”inin çalınacağını emretti.

Bakanlık genelgesinde, “Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü Itri’nin “Segâh Tekbiri” ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları içinde aynı usul ve esaslara uyulacaktır” denildi.

‘Medeniyet köklerimize uygunluk…’
Bakanlığın valiliklere gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur.

Şehitlerimizin gazilerimizin ve kahramanlıkları ile iftihar ettiklerimizin de törenleri bizim için ayrıcalıklıdır.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde ‘Tİ’ işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü Itri’nin “Segâh Tekbiri” ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları içinde aynı usul ve esaslara uyulacaktır.”

Powered by themekiller.com