Home Haber BM ve Uluslararası Hak Örgütleri tutuklu gazetecilerin AİHM davalarına müdahil oldu
BM ve Uluslararası Hak Örgütleri tutuklu gazetecilerin AİHM davalarına müdahil oldu

BM ve Uluslararası Hak Örgütleri tutuklu gazetecilerin AİHM davalarına müdahil oldu

0
0

BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ve 12 uluslararası örgütün, Türkiye’de tutuklanan gazetecilerin AİHM’deki davalarına müdahillik talebi kabul edildi.

BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’in ve aralarında PEN International, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) de bulunduğu 12 uluslararası örgütün, Türkiye’de tutuklanan gazetecilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davalarına müdahillik talebi kabul edildi.

Müdahillik talebi, gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan, Atilla Taş, Ahmet Şık, Şahin Alpay, Cumhuriyet davasından yargılanan gazeteciler (Murat Sabuncu, Akın Atalay, Önder Çelik, Turhan Günay, Mustafa Kemal Güngör, Kadri Gürsel, Hakan Karasinir, Musa Kart, Güray Tekin Öz, Bülent Utku), Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç ve Deniz Yücel davaları için yapıldı ve kabul edildi.

12 örgüt müdahil oldu

12 uluslararası hak örgütünden oluşan grup ise, tutuklu gazeteciler için ayrı ayrı başvurularda bulundu. Bu 12 örgüt arasında, Article 19, the Association of European Journalists (Avrupa Gazeteciler Birliği), Committee to Protect Journalists (Gazetecileri Koruma Örgütü, CPJ), European Centre for Press and Media Freedom (Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi), the European Federation of Journalists (Avrupa Gazeteciler Federasyonu), Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Index on Censorship (Sansür Endeksi), the International Federation of Journalists (Uluslararası Gazeteciler Federasyonu), the International Press Institute (Uluslararası Basın Enstitüsü), PEN International ve Reporters Without Borders (Sınır Tanımayan Gazeteciler) bulunuyor.

Uluslararası örgütler AİHM’e yazdıkları mektupta, bu davaların,” özellikle muğlak ve keyfiliğe açık bir şekilde uygulanan” terörle mücadele yasalarına göre yürütülmeleri gerekçesiyle eleştirildiğini, OHAL’de gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaların Türkiye’de ifade özgürlüğünü derinden etkilediğini söyledi.

“AİHM’in kararı, ifade özgürlüğüyle ilgili standartları etkileyecek”

BM Özel Raportörü Kaye, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Atilla Taş, Ahmet Şık, Şahin Alpay, Murat Sabuncu ve diğer Cumhuriyet gazetecileri, Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç ve Deniz Yücel davalarına 30 Ağustos’ta başvurdu.

Kaye, AİHM’e gönderdiği mektupta Kaye, 2016 yılının Kasım ayında yaptığı Türkiye ziyaretinde Ahmet ve Mehmet Altan’la cezaevinde görüşme talep ettiğini ancak buna izin verilmediğini anımsattı. AİHM’nin bu davalarda vereceği kararların Türkiye’de pek çok davaya ve ifade özgürlüğüyle ilgili insan hakları standartlarının dünya genelinde uygulanmasına yönelik etkileri olabileceğini vurguladı.

Kaynak: Bianet

Powered by themekiller.com