Home Haber Bozdağ: Zafer Çağlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumuştur
Bozdağ: Zafer Çağlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumuştur

Bozdağ: Zafer Çağlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumuştur

0
0

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Terörü dört senede bitiririm” sözlerini değerlendirirken HDP’nin PKK’nın siyasal kolu olduğunu savundu. Bozdağ, “Kılıçdaroğlu’na eğer terörü dört yıl içinde bitirecekse önce yürüdüğü kişilerden başlaması lazım. HDP, PKK terör örgütünün siyasal bir uzantısı. Adalet Yürüyüşü’nde diğer pek çok konuda dayanışma içinde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan için ABD’de tutuklama kararı alınmasını eleştiren Bozdağ “İşin Türkçesi 17-25 Aralık sürecinde FETÖ’nün yargı yoluyla yapmak istediği darbe teşebbüsünün Amerikan yargısını kullanma suretiyle tekrarı, başka bir şey değil” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Erdoğan’ın korumaları ile protestocular arasındaki kavganın ardından açıklanan davaya ilişkin de değerlendirmede bulunan Bozdağ, “Washington savcılığı bir iddianame düzenledi. 19 kişi hakkında. İşin garibi 15 korumadan 4’ü olay sırasında orada değil. Görüntüleri izlemişsinizdir. Olayın başından sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın yanında. Heyette olmayan bir kişiyi de davaya dahil ediyorlar. Mesnetsiz, yanlı ve haksız bir iddianame var ortada. Bu iddianame PKK/PYD terör örgütünün desteklerinin orada yaptıkları eylem sonrası verilen ifadeler esas alınarak hazırlanmıştır. Çalakalem bir iddianame hazırlanmıştır. Bu iddianame Türk-ABD ilişkilerine zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Bozdağ şöyle konuştu:

Sayın Zafer Çağlayan Türkiye Cumhuriyeti devletinin ekonomi bakanı olarak, Türkiye cumhuriyetinin çıkarlarını korumakla görevlidir. Sayın bakan bu dönemde, Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını korumuştur. Bunu yaparken de yasalara uygun bir şekilde görevini yapmıştır. Burada çok farklı bir şey var. Hep beraber görüyoruz. Kirli bir oyunun parçası bu.

Bakın iddianamede de çok ilginç bir ifade geçiyor. Savcının eline verilen bilgiler üzerinden gittiğini gösteriyor. Bilgisayarda oynarken bazı kısımları unutmuş belli ki.

Zafer Çağlayan Türk parlamentosunda görev mi yapıyor? Yok. Bilgisayar üzerinde kendilerine sunulan belgeler üzerinden oynama yapıldığını gösteriyor. Kim verdi bunları? FETÖ’cüler verdi, onlar da kullanıyor. Bu fevkalade hukuk devleti bakımından kabul edilemez durumdur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına dava açılması

Sayın Cumhurbaşkanımızın korumalarına gelince, Washington savcılığı iddianame düzenledi. 15 korumadan 4’ü olay yerinde orada değil. Sayın Muhsin Köse, yakın koruması olayın başından sonuna kadar cumhurbaşkanımız yanı başımda. Olay yerinde olmayan 4 kişiyi dahil ediyorlar. Ve hiç heyette olmayan bir kişiyi de davaya dahil ediyorlar. Mesnetsiz yanlı ve haksız bir iddianame var ortada. Açıkça ifade etmek isterim ki bu iddianame PKK destekçilerinin yaptığı eylem sonrası verdikleri ifadeler esas alınmak suretiyle esas alınarak hazırlanmış bir iddianamedir. Çalakalem bir iddianame hazırlanmıştır.

Hem Cumhurbaşkanımıza karşı, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı eylem yapılıyor. Engellemesi gerekenler engellemiyorlar. Türk korumalarının yanı başına gelmesine izin veriyorlar. Sonra Türk güvenlik görevlilerini sorumlu tutuyorlar. Bu yanlı bir iddianamedir. Maalesef Türkiye ABD ilişkilerine büyük zararlar verilmektedir.

Türkiye ve ABD iki dost ve müttefik ülkeleridir. Türkiye ABD ilişkilerini bozmak isteyen çevrelerin pek çok yönden bu ilişkilere zarar vermek için önemli gayretler içinde olduğunu biliyoruz. Bu ilişkileri bozmak isteyen çevrelerin hesaplarına izin vermemek gerekir.

Powered by themekiller.com