Home Haber Canikli: 19 canlı bomba saldırısı engellendi
Canikli: 19 canlı bomba saldırısı engellendi

Canikli: 19 canlı bomba saldırısı engellendi

0
0

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ‘Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin “Şu ana kadar toplam 772 kilometrekare alan DEAŞ’ten temizlenmiştir ve Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolündedir” diyerek, Terörle mücadele konusunda, “güvenlik güçlerimizin ve istihbarat birimlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde, 229 tane önemli olay engellenmiştir. Bu olayların 155 tanesi patlayıcıların engellenmesi, 39 tanesi bombalı araç patlatma teşebbüsünün engellenmesi, 19 tane canlı bomba hadisesinin engellenmesi ve 24 olay da eylem yapma hazırlığındaki örgüt mensuplarının ele geçirilmesi şeklinde” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapıldı. Toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörle mücadeleye ilişkin Canikli, “15 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında bölücü terör örgütüyle mücadele çerçevesinde, 13,1 ton amonyum nitrat ele geçirilmiş, 339 adet patlayıcı yapımında kullanılan tüp ele geçirilmiş ve 129 el yapımı patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Yine aynı faaliyet kapsamında güvenlik güçlerimizin ve istihbarat birimlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde 229 tane önemli olay önceden engellenmiştir. Bu olayların 155 tanesi patlayıcıların engellenmesi, 39 tanesi bombalı araç patlatma teşebbüsünün engellenmesi, 19 tane canlı bomba hadisesinin engellenmesi ve 24 olay da eylem yapma hazırlığındaki örgüt mensuplarının ele geçirilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

“CERABLUS’A ÖNÜMÜZDEKİ PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR SU VERİLECEK”

Canikli, “Cerablus’a önümüzdeki pazartesi gününe kadar su verilecek, cumartesi gününe kadar da enerji ihtiyaçları karşılanmış olacak” dedi.

“TOPLAM 772 KİLOMETREKARE ALAN DEAŞ’TEN TEMİZLENMİŞTİR”

‘Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin Canikli, “Şu ana kadar toplam 772 kilometrekare alan DEAŞ’ten temizlenmiştir ve Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolündedir” dedi.

“FIRAT KALKANI HAREKAT’ININ 15. GÜNÜNDE MAALESEF 4 ŞEHİDİMİZ, 19 YARALIMIZ VAR”

‘Fırat Kalkanı Harekat’ının 15. gününe ilişkin bilgi veren Canikli, “Bugüne kadar, 15. günü itibarıyla, maalesef 4 şehidimiz, 19 yaralımız var. Dört tankımız ağır hasar gördü, bir tane de zırhlı muharebe aracımız hafif şekilde hasar gördü. Özgür Suriye Ordusu’ndan 16 şehit söz konusu, 27 yaralı var. DEAŞ, PYD ve YPG terör örgütlerinden ise 110’a yakın ölü, 5 yaralı var. 7 terör örgütü teslim alındı. 6 havan topu noktası, 6 araç, 32 bina imha edildi terör örgütlerine ait. DEAŞ’e yönelik bu hareket devam edecek. Bir miktar derinlik kazanabilir. Terör örgütü bir daha bela olmayana kadar mücadele kararlı devam edecek. Aktif olacağız. Bizim topraklarımız. Elbette aktif olup saldıracağız. Yöntem, politika doğru” ifadelerini kullandı.

“OPERASYONLAR İLE İLGİLİ RUSYA, İRAN VE DİĞER AKTÖRLERİ BİLGİLENDİRİYORUZ”

Canikli, “Suriye’de akan kanın durdurulması konusunda, olumlu yansımalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu kapsamdaki operasyonlar ile ilgili Rusya Federasyonu, İran’ı ve diğer aktörleri bilgilendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde Rusya ile ilişkilerimiz daha da hızlanacak” dedi.

“GÖREVDEN ALMALAR HATALI İSE AYNI YÖNTEMLE GÖREVLERİNE İADE EDECEĞİZ”

‘FETÖ’ soruşturması kapsamındaki görevden almalara ilişkin Canikli, “Bu kararlar verildikten sonra eğer hatalı olduğu daha sonra yapılan bu çalışmalarda anlaşılan olursa, onları yine hangi yöntemle görevden almışsak aynı yöntemle görevlerine iade edeceğiz. En son yayınlanan KHK’da, daha önceki KHK’larda FETÖ’ye bağlı olduğu gerekçesiyle kapatılan 15’e yakın eğitim öğretim kurumunu biz tekrar açtık ve iade ettik ilgililerine, sahiplerine. 50 binin üzerinde personelin görevine KHK ile son verildi, şu ana kadar. ‘Ben FETÖ mensubu değilim, yanlış işlem yapıldı’ diyerek bize gelenlerin oranı yüzde 1’in bile altında. Bunlardan itirazları değerlendirilip haklı bulunanların oranı şu an itibarıyla yüzde 3-5 arasında bile değil. Bu, yaptığımız işin isabet oranının yüksek olduğunu gösteriyor. İddialar bütün boyutlarıyla inceleniyor” açıklamasında bulundu.

“KREDİLER VE KREDİ KARTLARI İÇİN DÜZENLEME YAPILIYOR”

Krediler ve kredi kartlar için düzenleme yapıldığını belirten Canikli, “Krediler ve kredi kartları için düzenleme yapılıyor. Bir yanda daralmayı telafi etmeye yönelik bir çalışma yapıyoruz. Ticareti teşvik edici bir çalışma yapmamız gerekiyor. Alışverişlerde taksit sayısını artırıcı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Cari açığın genişlemesini önlemek için bu düzenlemeyi Türkiye’de üretilen mal ve hizmetlere yönelik yapmak istiyoruz. Mesela bunlardan bir tanesi cep telefonu. Cep telefonunda şu anda taksit imkanı yok ama başka yollardan bu kural ihlal edildi. Bu alacağımız kararda bunları da engelleyeceğiz. Bayramdan sonraya kalacak büyük ihtimalle. Cari açıkta rahatsızlığa yol açmadan ekonomiyi canlandıracak bir dizi kararları alacağız. Yeni KHK’lar çıkacak. İlk kararname inşallah konuyla ilgili bankalarımızı ilgilendiren KHK çıkarılacak” diye konuştu.

“ABD İLE RAKKA’YA ORTAK OPERASYONA SICAK BAKIYORUZ”

“ABD ile Rakka’ya ortak operasyona sıcak bakıyoruz” diyen Canikli, “Rakka’nın DEAŞ’ten temizlenmesine yönelik olarak sayın Obama’nın, Cumhurbaşkanımızdan birlikte yapılması konusunda bir talebi oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu talebe sıcak baktığını ifade etti. Teknik görüşmeler için karar alındı. Görüşmelere devam ediyor takvim net değil. ABD ile Rakka’ya ortak operasyona sıcak bakıyoruz. Cumhurbaşkanımız, Obama’ya ifade etti” diye konuştu. (DHA)

Powered by themekiller.com