Home Haber Çavuşoğlu’ndan sert çıkış: Böyle saçma anlayış olmaz
Çavuşoğlu’ndan sert çıkış: Böyle saçma anlayış olmaz

Çavuşoğlu’ndan sert çıkış: Böyle saçma anlayış olmaz

0
0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündeme dair bir çok açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, canlı yayında Hollanda’nın içişlerine karışıldığı iddiasına sert bir yanıt verdi. Çavuşoğlu, ‘Hollanda veya başka bir ülke Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye çalışırken bu Türkiye’nin iç siyasetine karışmak olmuyor mu? Ancak Avrupa’daki Türklerle ilgili bir görüş bildirdiğinde iç siyasete karışmak oluyor. Böyle saçma anlayış olamaz, bu çifte standarttır’ dedi.

Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı Bert Koenders ile ortak basın açıklaması düzenledi. “Hollanda veya başka bir ülke Türkiye’de yaşananlarla ilgili Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye çalışırken iç siyasete karışmak olmuyor” diyen Çavuşoğlu, “Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili biz düşüncelerimizi dile getirdiğimizde iç işlere karışmak oluyor, böyle saçma bir anlayış olamaz” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Her şeyden önce gerek Cerablus gerek Afrin’den doğuya doğru başlatılan operasyonun amacı bu bölgeden DAEŞ’i temizlemektir. Gördüğünüz gibi küçük bir kuvvetle bile DAEŞ terör örgütü, kontrol ettiği şehirleri terk ediyor, kaçıyor. Esasen yıllardır biz bunu söylüyoruz, sadece hava operasyonuyla DAEŞ’i yenmek mümkün değil, kara operasyonuyla birlikte hem Suriye’den hem Irak’tan temizleriz diye. Bırakın koalisyonun içindeki 65 ülkeyi, 5-6 ülke bile bu konuda iş birliği yapsaydı bugüne kadar Suriye ve Irak’ta DAEŞ diye bir terör örgütü kalmazdı. Operasyonun yapıldı Menbiç dediğimiz bölgede Araplar ağırlıklı olarak yaşıyor ve Türkiye’nin desteklediği güçler de esasen bu bölgeden insanlar. Ve bu bölgelere burayı terk etmek zorunda kalan insanlar yerleştirilmeli, onlar yaşamalı. Ama YPG’nin amacı bu değil, gittikleri yerlerde kendileri gibi düşünmeyen, Kürtler dahil, göçe zorluyor, etnik temizlik yapıyor.

Esasen bu operasyondan YPG/PYD’nin rahatsız olmasının sebebi de budur. DAEŞ ile mücade ettiğini söyleyen bir terör örgütü, DAEŞ’e yönelik yürütülen bir operasyondan niye rahatsız olsun, madem hedef ortak?

Burada YPG’nin hem ABD’nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi bir an önce Fırat’ın doğusuna geçmesi gerekiyor, geçmediği taktirde hedef olacaktır. Ama Menbiç ve diğer bölgelerdeki Araplar tabii ki hedef değildir, öncelikli amacımız DAEŞ’i temizlemektir. Alman milletvekillerinin İncirlik’e yapmak istediği ziyaret esasen bundan sonra Almanya’nın atacağı adımlara bağlıdır. Gerekli adımlar atılırsa ziyareti sağlarız, yapmazlarsa kusura bakmasınlar bizim adımlarımıza mani olanlar bizim hassas noktalarımıza da giremezler.

Koenders’in açıklaması şöyle:

“Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki tabii ki Hollanda’da yaşayan Türkler birtakım duygulara sahip. Bunların farkına varmak çok önemli diye düşünüyorum. Bu tür hissiyatların da Hollanda toplumuna geçmemesi taraftarıyım. Bu tür hissiyatların taşınmaması gerekiyor. Herhangi bir şekilde karışma yok, olmamalı da. Barışçıl bir şekilde bu hissiyatların paylaşılması gerekiyor.”

Çavuşoğlu: Böyle saçma anlayış olmaz

Bizim Hollanda siyasetine müdahale etmemiz sözkonusu değildir, doğru da değildir zaten. Bu tür haksız ithamları da reddediyoruz biz. Fakat Türkiye’de olanlardan Hollanda’da yaşayan Türkler’in etkilenmesi, reaksiyon göstermesi bir müdahale değildir. Hukuk dışına çıkılırsa ayrı bir şey, kimse hukuk dışına çıkmamalıdır.

Hollanda veya başka bir ülke Türkiye’de yaşananlarla ilgili Türkiye’ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye çalışırken bu Türkiye’nin iç siyasetine karışmak olmuyor mu? Ama Türkiye orada yaşananlarla ilgili konuda görüş bildirildiğinde iç siyasetine karışmak oluyor, böyle bir saçma anlayış olmaz, bu çifte standarttır.

O nedenle en iyi yöntem, Türkiye ve Hollanda olarak, Türklerin yaşadığı ülkeler olarak diyalog ve işbirliğidir. Sorunları böyle aşabiliriz.”

Powered by themekiller.com