Home Haber Cerattepe hukuka bırakıldı, ancak muhalif hakimlerin yeri değiştirildi!
Cerattepe hukuka bırakıldı, ancak muhalif hakimlerin yeri değiştirildi!

Cerattepe hukuka bırakıldı, ancak muhalif hakimlerin yeri değiştirildi!

0
0

Başbakan Davutoğlu, Yeşil Artvin Derneği ile görüştü. Cerattepe’deki madenin hukuki süreç bitene kadar durdurulduğunu açıkladı. Ancak Rize İdare Mahkemesi’nde Yeşil Yol’a karşı çıkan iki hakimin değiştirilmesi kuşkuya yol açıyor.

KARAR BEKLENECEK

Cengiz Holding’e ait şirket tarafından Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik faaliyetine karşı bölge halkı günlerce direndi, gaz yedi, sonunda şimdilik istediğini aldı. Başbakan Davutoğlu, “Cerattepe’deki çalışmalar mahkeme kararına kadar durdurulacak” dedi.

ARTVİNLİ GÜVENMİYOR

Kararı Rize İdare Mahkemesi verecek. Ancak mahkeme üyelerinden Cerrattepe’nin ÇED iznini iptal eden, Yeşil Yol için yürütmeyi durdurma kararı veren iki hâkimin görev yerlerinin değiştirilmesi kuşkuya yol açıyor. Artvin’de kimse çıkacak karara güvenmiyor.

BUNLARA DEĞER MİYDİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cerattepe heyetinin görüşmesi sonrası hukuki süreç tamamlanıncaya kadar maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulması yönünde karar alındı.Bir süreden beri, eylemlere konu olan Artvin Cerattepe’deki, Cengiz İnşaat’a ait Eti Bakır’ın maden çalışması ile ilgili dün Ankara’da önemli bir görüşme vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kabul ettiği heyette, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Genel Sekreter Bedrettin Kalın, AK Partili Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti ve CHP Milletvekilleri, AK Parti, CHP ve MHP İl Başkanları, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden hocalar yer aldı.

HUKUKİ SÜREÇ BEKLENECEK

Basına kapalı gerçekleştirilen ve 2 saat süren Köşk’teki görüşme devam ettiği esnada Artvin Belediyesi’nin Facebook adresinde, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan Artvin halkına sevindirici haber. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, maden şirketinin Artvin Cerattepe’deki çalışmalarını hukuki süreç bitene kadar durdurdu” ifadeleri yer aldı.

HAKİMLER SÜRÜLDÜ ARTVİNLİ GÜVENMİYOR

Başbakan Davutoğlu, Ceratepe’nin kaderini Rize İdare Mahkemesi’ne havale etmiş gözüküyor. Ancak bu mahkeme üyelerinden Cerattepe’nin ÇED iznini iptal eden, Yeşil Yol için yürütmeyi durdurma kararı veren iki hâkimin görev yerlerinin değiştirilmesi de kuşkuya yol açıyor. Artvinli ‘sürgün’ olarak nitelenen bu tasarruftan sonra mahkemenin vereceği karara güvenmiyor.

DERNEK: TALEPLERİMİZE OLUMLU DÖNÜLMEDİ

Yeşil Artvin Derneği, Davutoğlu ile gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada “Artvin halkının talebinin şehre yığılan güvenlik güçlerinin çekilmesi ve maden şirketinin Cerattepe’yi terk etmesi olduğunu söyledik. Ancak bu taleplerimizle ilgili olumlu bir karar henüz alamadık.” denildi.

Powered by themekiller.com