Home Bidebunudinle ÖZEL- CHP’li Hakverdi: İçişleri Bakanı, Hakkâri’de SİHA’ların öldürdüğü kişilerle ilgili ‘Yanlışlık varsa devlet özür diler’ dedi
ÖZEL- CHP’li Hakverdi: İçişleri Bakanı, Hakkâri’de SİHA’ların öldürdüğü kişilerle ilgili ‘Yanlışlık varsa devlet özür diler’ dedi

ÖZEL- CHP’li Hakverdi: İçişleri Bakanı, Hakkâri’de SİHA’ların öldürdüğü kişilerle ilgili ‘Yanlışlık varsa devlet özür diler’ dedi

0
0

RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programının konuğu CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’ydi. Hakverdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin güvenliğine ilişkin yapılan toplantıda ,İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Hakkâri’de sivil oldukları belirtilen kişilerin SİHA’lar tarafından vurulmasına ilişkin HDP’li Pervin Buldan’a söylediği sözleri aktardı. Hakverdi, Soylu’nun “Ortada bir yanlışlık var ise de, devlet ölenlerin ailesinden özür dilemesini bilir” dediğini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, kendisinin de katıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin güvenliğiyle ilgili toplantıya ilişkin kulislerden sızan “Süleyman Soylu ile Pervin Buldan’ın, Hakkâri’de SİHA’lar tarafından bombalanarak öldürülen yurttaşlar hakkında tartıştığı” iddiası hakkında bilgi verdi.

KULİSLER SESSİZ KALACAK

Öte yandan, Buldan’la Soylu’nun tartıştığı bilgisi, kulislerden sızan son bilgilerden birisi olarak hafızalarda yer alacak. Çünkü Buldan’la Soylu’nun tartıştığı toplantıda alınan kararlardan biri de “Meclis kulislerine milletvekilleri haricinde kimsenin girmemesi”ne yönelik oldu. Yani, Meclis kulislerinde milletvekilleriyle görüşerek haber hazırlayan gazeteciler, kulislere giremeyecek ve kulis haberleri büyük ölçüde azalacak.

BULDAN’DAN DRONE İTİRAZI

Hakverdi, toplantının asıl konusunun Hakkâri’de ölen kişiler olmadığını, Meclis’in güvenliğiyle alakalı İçişleri Bakanlığı’nın sunumunda droneların da kullanılmak istenmesi üzerine HDP’li Pervin Buldan’ın itiraz etmesi üzerine, SİHA’ların gündeme geldiğini ifade etti.

Buldan’ın dronelarla Hakkâri’de sivil yurttaşların öldürüldüğünü belirtmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ölenlerden iki kişinin ismini verdiğini ifade eden Hakverdi, şunları söyledi:

“İçişleri Bakanı’nın yaptığı sunumda yer alan güvenlik tedbirleri içinde bir de Meclis binasının üzerinde özellikle Meclis’in yoğun olduğu günlerde drone uçurulması önerisi vardı.

“Bu konuyla ilgili Pervin Buldan söz aldı, Pervin hanım böyle bir güvenlik önlemine gerek olmadığını ve bu dronelarla Hakkâri’de insanların öldürüldüğünü, öldürülenlerden birini bizzat tanıdığını belirtti.

“Pervin hanımın sözleri üzerine İçişleri Bakanı, öldürülenlerden iki kişinin ismini telaffuz ederek, ‘Bunlar terör örgütüyle beraber hareket ediyorlardı. Bu sebeple drone tarafından vuruldular.’ dedi.“

Hakverdi, İçişleri Bakanı’nın açıklamalarının kendisini tatmin etmediğini belirterek, “İçişleri Bakanı’nın açıklaması beni tabii ki tatmin etmedi. Çünkü baştan bu tip bir olayın yaşanmadığı söylendi, sonra öldürülen kişilerin terör örgütüyle irtibatlı olduğu ifade edildi. Öldürülen kişiler hakkında bir belge, bir arama kararı, bir inceleme var mı?” diye konuştu.

“DEVLET NASIL ÖZÜR DİLEYECEK? ÖLMÜŞ ADAM”

CHP’li Hakverdi, tartışma sırasında İçişleri Bakanı’nın “Ortada bir yanlışlık var ise de, devlet ölenlerin ailesinden özür dilemesini bilir” dediğini de ifade ederken, Soylu’nun sözlerine “Böyle bir şey olabilir mi? Devlet nasıl özür dileyecek? Ölmüş adam.” diyerek tepki gösterdi.

Hakverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

“En başta inkâr, sonra kabullenme, en sonunda da ‘yanlışlık varsa da özür dileriz’. Hangisine inanacaksınız? Devletin işi, yargısıyla gerçeği açığa çıkarmak. Ama bunu örttüğünüz zaman terörü beslemiş olursunuz.”

MECLİS KULİSLERİNDE HABER ALINAMAYACAK!

İçişleri Bakanlığı’nın Meclis’in güvenliğine ilişkin yaptığı sunumda ortaya çıkan bilgilerden en önemlilerinden birisi de “gazetecilerin kulislere girişinin yasaklanması”yla ilgili. Hakverdi, oy çokluğuyla kabul edilen kararda “Milletvekilli danışmanları dahil, milletvekilleri dışında kulislere girmesi yasak.” şeklinde bir hükmün de bulunduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle noktaladı:

“Yani milletvekillerinin danışmanları, yakınları, gazeteciler kimse kulise girmeyecek. İçişleri Bakanlığı’nın sunumunu Meclis’te oylatarak, oy çokluğuyla geçirdiler. Gazeteciler kulislerde milletvekilleriyle görüşürler, kulis bilgisi diye bir şey vardır. Bunu bile kaldırdılar.”

Powered by themekiller.com