Home Haber Dengir Mir Mehmet Fırat: Sonbaharda erken seçim olacak
Dengir Mir Mehmet Fırat: Sonbaharda erken seçim olacak

Dengir Mir Mehmet Fırat: Sonbaharda erken seçim olacak

0
0

Erdoğan’ın, “teşkilatlarda metal yorgunluğu var” sözlerinin AK Parti’de yaşananları karşılamadığını söyleyen HDP Mersin Milletbekili Dengir Mir Mehmet Fırat, “AK Parti’de bir yorgunluk değil, yozlaşma var. Bu yozlaşmanın nedenleri de apaçık ortada” dedi. Fırat ayrıca sonbaharda hem Meclis hem de cumhurbaşkanlığı için erken seçim olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “metal yorgunluk” olarak işaret ettiği durumu birçok muhalif kesim, tasfiyenin alt zemini olarak nitelendiriyor. Dengir Mir Mehmet Fırat, “AK Parti’de yorgunluk yok yozlaşma var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan 1044 gün sonra döndüğü AK Parti Grup toplantısında bir kez daha partide bir “metal yorgunluğu” olduğunu belirterek, kimi değişikliklerin ve hatta kongre sonrası işaret edilen AK Parti içinde bir “tasfiye” sürecinin işaretini verdi.

AK Parti’yi yakından tanıyan HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, “metal yorgunluk” kavramı ile işaret edilenin, “AK Parti’de iktidardan istifade etmek isteyen grupların bir biriyle yarışmasını, iç iktidar kavgası ve bunun yarattığı rehavet” olduğunu söyledi. Ancak Fırat, bunun üzerinden AK Parti’de bir değişimin yaşanmasının mümkün olmadığını da belirterek, “Değişim mümkün değil, Bakanlar Kurulu’nda da çok büyük bir değişim beklemiyorum. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bana göre erken seçime hazırlanıyor. Bana göre sonbaharda hem Meclis hem de cumhurbaşkanlığı için erken seçim olacak” diye konuştu. Fırat, Erdoğan’ın neden 2019’a kadar beklemeyeceğini de, “Çünkü Erdoğan’ın ısrarla hayata geçirmeye çalıştığı sistem daha oturmadan işlemeden iki yıl daha beklemeye tahammülü yok. Bir an önce bütün değişikliklerle bu süreci hayata geçirmek istiyor” dedi.

Dihaber’den Kenan Kırkaya’ya konuşan Fırat, AK Parti’de yaşananları “metal yorgunluk” kavramının karşılamadığının altını çizerek, “Metal yorgunluk yaşananları ifade etmeye yetmiyor. AK Parti’de bir yorgunluk değil, yozlaşma var. Bu yozlaşmanın nedenleri de apaçık ortada” diye konuştu. Bu tür değerlendirmelerin yanı sıra, aynı zamanda AK Parti içerisinde referandumun da faturasının çıkarılacağı, kimi çevrelerin tasfiye edileceğine yönelik beklentiler oluştu. Hatta AK Parti’ye yakın kesimler, kimi AK Parti belediyelerine kayyım atanabileceğini dile getiriyor.

Powered by themekiller.com