Home Yaşam Dünya’da kaç kişi depresyonda: Peki Türkiye’de oran ne?
Dünya’da kaç kişi depresyonda: Peki Türkiye’de oran ne?

Dünya’da kaç kişi depresyonda: Peki Türkiye’de oran ne?

0
0

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde depresyondan muzdarip kişi sayısını 322 milyon olarak açıkladı. Türkiye’de ise sayı 3 milyonun üzerinde.
Dünya Sağlık Örgütü, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’ne ilişkin yayınladığı raporda bu yıl depresyon konusunu seçti. Raporda yer alan bilgilere göre depresyon, son on yılda %18 artış göstererek dünya nüfusunun %4.4’ünü etkisi altına aldı.

Türkiye özelinde bilgilerin de bulunduğu raporda, ülkemizdeki depresyon oranının da dünyayla benzer şekilde nüfusun %4.4’ü olduğu göze çarptı. Refah düzeyi yüksek olan ülkelerde depresyon karşısında tedaviye başvuranların oranı yüzde 50 civarında seyrederken refah düzeyi düşük olan ülkelerde bu oran yüzde 10 seviyelerinde bulunuyor.

DEPRESYONUN NÜFUS ÜZERİNE DAĞILIMI

Rapora göre depresyon, kadınlarda nüfusun yüzde 5.1’ini etkilerken erkeklerde 3.6 ile daha düşük bir seviyede olduğu belirtiliyor. 55-74 yaş arası kadınların yüzde 7.5’ini etkisi altına alan depresyon, aynı yaş aralığında erkeklerde nüfusun 5.5’inde görülüyor.

Depresyonun sonuçlarından biri olarak intiharı inceleyen raporda “Depresyon, intihara sürükleyen en büyük risk. Dünyada her yıl yaklaşık 800 bin kişi intihar ediyor. 15-29 yaş aralığında yaşanan ölümlerin nedeni olarak intihar, ikinci sırada bulunuyor. Depresyon ve diğer ruh sağlığı sorunları dünya genelinde artış eğiliminde” ifadeleri bulunuyor.

Raporda intiharın, Türkiye’de yılda 10bin kişi tarafından gerçekleştirildiği vurgulanırken bu sayıya işsizlik, yoksulluk, ayrılık ve bir yakının ölümü gibi sebeplerin yol açtığı belirtildi.

Nüfus artışlarının da dikkate alındığı raporda “Ruhsal bozukluk gösteren kişi sayısı, özellikle nüfusu artış gösteren düşük gelirli ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde yükseliş gösteriyor” denildi.

Powered by themekiller.com