Home Haber Erdoğan: Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözümden yanayız
Erdoğan: Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözümden yanayız

Erdoğan: Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözümden yanayız

0
0

CUMHURBAŞKANI Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, adada adil kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarfettik, sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli ve iki toplumlu bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

15 Temmuz darbe girişimi karşısında Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayan Erdoğan, “15 Temmuz hain darbe teşebbüsü karşısında ülkemizde dayanışma sergileyen, bizlere desteklerini anında ortaya koyan tüm Kıbrıs Türk halkına teşekkürlerimi iletiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimiz ayrıca 5 Ağustos günü Lefkoşa’da düzenledikleri Demokrasi Mitingi ile ülkemizin yanında olduklarını göstermişlerdir. Şüphesiz ki Türkiye’nin yanında duran dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız” dedi.

‘FETÖ KKTC’NİN TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDE’

FETÖ ile ilgili tüm dünyada büyük bir mücadele yürütüldüğünü belirten Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde Terör örgütleri listesine eklendiğini söyledi. Erdoğan” Ülkemiz, bu kanlı girişimin faili olan FETÖ terör örgütüyle tüm dünya sathında büyük bir mücadele yürütüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminin FETÖ ile mücadelemizde bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Fetullahçı Terör örgütü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki terör örgütleri listesine eklenmiştir. Bundan sonra FETO ve uzantıları, kendilerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de hayat alanı bulamayacaktır. Biz bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından da örnek alınmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE VE KIBRIS TÜRK TARAFI ADADA KALICI VE KAPSAMLI BİR ÇÖZÜMDEN YANA’

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Külliye’de yapılan görüşme hakkında da bilgi veren Erdoğan, Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliği, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alınacak şekilde çözüme kavuşturulmasının gerektiğine vurgu yaptı.Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı ile bugün gerek dar kapsamlı, gerekse heyetler arası yaptığımız görüşmede, Kıbrıs meselesinin çözümü için sürdürülen müzakere sürecinde gelinen aşamayı ele aldık ve ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarfettik, sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli ve iki toplumlu bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir. Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Bu meselenin halli bölgemizde de güvenlik, istikrar, işbirliği ve refaha katkıda bulunacaktır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak bölgesel ölçekte şimdiye kadar değerlendirilememiş pekçok işbirliği projesi hayata geçirilecektir. Çözüme giden yolda gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi şüphesiz çok önemlidir. Bunun yanında tarafların birbirlerini gelecekteki ortakları olarak görmeleri, yan yana yaşamaya ve birbirlerinin haklarına riayet etmeye hazır olduklarına da göstermeleri gerekiyor. Samimi olarak sonuca ulaşmak isteniyorsa, doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden çok açık net somut bir şekilde ortaya konmasıdır.”(DHA)

Mustafa Akıncı’nın açıklamaları şöyle:

Sizler darbe girişimin yaşandığı akşam gerçek bir lider gibi hareket ettiniz. Binlece insan sokağa döküldü. Canlarını verdiler. TBMM bombaların altında toplanabildi. Bütün bunlar bu ulusun tarihine altın harflerle yazılacak bir destandır. Demokrasiye bu kadar layık olduğunu böylesine kanıtlamış olan Türk halkı çok daha güzel hedeflere el birliğiyle ulaşacaktır.

Kıbrıs’ta artık gerçekten bir dönüm noktasına ulaştığımızı belirtmek istiyorum. Ya 2016 çıkmadan Kıbrıs’ta bir sonuca ulaşacağız. Ya da yaklaşan seçimlerle birlikte bu fırsat zinciri kaybolup gidecek. Akıl yolu yolu 2016 yılı çıkmadan bu sorunları çözmektir, Türkiye ile Yunanistan arasında yeni iş birlikleri kurmalıyız. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak sizlerin de desteğiyle bu yolda ilerleyeceğiz. Kıbrıs halkı, ister FETÖ olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine izin vermeyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı, gösterdiğiniz misafirperverlik adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Ziyaretimizin iki amacı var. Her zamanki yakın istişare içinde yapılacakları çizmek. 2016 yılını barış yılı yapmak için çalışmak. 15 Temmuz gecesi Türk milletine, Türk devletine, seçilmiş sivil yönetimine yönelen darbe girişimi sonrasında 240 vatandaşımızın öldüğü o olay karşısında Kıbrıs Türk halkının dayanışmasını sizlere iletmekti.

Kıbrıs halkı olarak ilk andan itibaren Türkiye’de demokrasinin yanında ve sivil yönetimin yanında tereddütsüz durduk. Sabah olsun da bakalım terazide kim ağır basacak demedik.

Kıbrıs’ta dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. Sayın Anastasiadis ile aynı kuşağın içindeyiz ve bizim neslin son denemesini yapıyoruz. Ya 2016 çıkmadan bir çözüme ulaşacağız, ya da 2017’yle, 2018’deki seçim propagandasının başlamasıyla bu fırsat penceresi kaybolup gidecek.  2017 yılı girdiğinde munhasır bölge denilen alanda Kıbrıs Türklerinin de hakkının olduğu alanda yeni çıkmazlar olacak. 2016 yılı içinde bu iş bitirilmelidir. Türkiye ile Yunanistan arasında işbirliği kurmak akıllıcadır.

FETÖ MESAJI

Kıbrıs’ın dedikodusu bol olur. Kurunun yanında yaşın da yanmasına müsaade etmeyiz. Kıbrıs’ın sivrisinekleri ve dedikodusu bol olur.

Powered by themekiller.com