Home Haber Figen Yüksekdağ: Dilerim Kılıçdaroğlu yürüyüşünün son durağı Maltepe olmaz
Figen Yüksekdağ: Dilerim Kılıçdaroğlu yürüyüşünün son durağı Maltepe olmaz

Figen Yüksekdağ: Dilerim Kılıçdaroğlu yürüyüşünün son durağı Maltepe olmaz

0
0

CHP’nin başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü değerlendiren HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Dilerim Kılıçdaroğlu yürüyüşünün son durağı Maltepe olmaz. Zira asıl mesele Maltepe’nin öncesi ve Maltepe’nin ötesi.” dedi.

CHP’nin gecikmeli de olsa gidişata itiraz ettiğini söyleyen Figen Yüksekdağ, CHP’nin demokrasi cephesi beklentileri karşısında nasıl bir rol oynayacağının, ‘Adalet Yürüyüşü’ tavrını sürdürüp sürdürmemesine bağlı olduğunu söyledi.

HDP’nin birlik ve demokratik ittifak zeminin klik partisi durumunda olduğunu söyleyen Figen Yüksekdağ, “Bu nedenle HDP’nin içinde olmadığı temsil ettiği taleplerin içerilmediği bir girişim

kendi cürmünü aşamaz. Dahası ilerici, muhalif muhtevasını yitirir. HDP çizgisi itibariyle gelişen veya gelişecek ittifakların demokratik güvencesi ve tutarlı öncülük fonksiyonunu içinde barındırır. Tabanımızın çoğunluğunu oluşturan Kürt demokrasi dinamiğinin, Batı’da gelişen hareketle buluşması için HDP güçlü bir köprüdür. Özgürlükçü, çoğulcu bir koalisyon partisi olması bu niteliğin muhalif diğer dinamiklere taşınması açısında da ileri bir rol oynayacaktır.” dedi.

Demokrasinin kazanılması için sergilenen her çabayı destekleyeceklerini söyleyen Yüksekdağ Dihaber’den Hayri Demir’e konuştu.

Yüksekdağ şöyle devam etti:

“Bugün başta iktidar olmak üzere egemen merkez siyasetin 2019’a odaklandığı buna yönelik bir hazırlığa yöneldiğini görüyoruz. Ancak olan bir şey var ki bugüne öncülük yapamayanlar, demokratik gündem belirleme ve sonuç elde etme inisiyatifi gösteremeyenler, 2019’a çıkamazlar. AKP Saray rejiminden rahatsız bütün kesimlere güven veren halkın somut yakıcı taleplerine somut müdahale eden, hareketi tartışmaların önüne koyan bir yaklaşıma ihtiyaç var. Politik özgürlükler ve adalet mücadelesinin öznesi olma görevi önümüzde duruyor. Meşru politik hak ve temsiliyeti açıktan gaspedilen; eşbaşkanları, milletvekilleri, belediye eş başkanları esir alınmış, üye ve yöneticileri hapishanelere doldurulmuş bir hareketin temel gündemi ve öncülük pratiğinin buradan geliştirilmesi gerekir. CHP demokrasi cephesi beklentileri karşısında nasıl bir rol oynayacağı da son dönemde geliştirdiği “Adalet Yürüyüşü” tavrını sürdürüp sürdürmemesine bağlı. Demokrasinin kazanılması için sergilenen her çaba ve hareketi destekleriz. Dilerim Kılıçdaroğlu yürüyüşünün son durağı Maltepe olmaz. Zira asıl mesele Maltepe’nin öncesi ve Maltepe’nin ötesi.

Asıl önemli olansa CHP tabanıyla son dönem kurulan olumlu bağ ve ilişkinin sürdürülmesidir. HDP olarak CHP tabanı başta olmak üzere bütün partilere oy veren, destek olan yurttaşlarla aramızda sınır ve duvarları aşmak bizim görevimizdir. Bu dönem 80 milyona karşı sorumluluğumuzu öne alarak kendi sınırlarımızı ve kapsayıcılığımızı geliştirme dönemidir. Bunun için yüzde 49 ve ötesinin her talebinin tutarlı ve aktif savunucu olmak direnişinin yanında olmak, buluşma alanlarımızı fazlalaştırmak gerekir.”

Powered by themekiller.com