Home Haber Havalimanı saldırısında ölen Tunuslu baba, IŞİD’e katılan oğlunun peşindeymiş
Havalimanı saldırısında ölen Tunuslu baba, IŞİD’e katılan oğlunun peşindeymiş

Havalimanı saldırısında ölen Tunuslu baba, IŞİD’e katılan oğlunun peşindeymiş

0
0

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 42 kişinin öldüğü bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Tunuslu doktor Fathi Bayoudh’un IŞİD’e katılan oğlunu bulmak için Türkiye’ye geldiği belirlendi.

‘Gelişi oğluyla ilgiliydi’

BBC Türkçe’de yer alan habere göre trajik hikaye, Tunus medyasına konuşan Tunuslu güvenlik kaynaklarının açıklamalarıyla ortaya çıktı. Askeri doktor olan Bayoudh’un Kasım ayından bu yana İstanbul’daki Tunus Konsolosluğu’yla iletişimde olduğu belirtildi.

AFP’ye konuşan Tunus Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Başkanı Faysal Ben Mustafa, Bayoudh’un oğlu için Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Tam olarak ne yaptığını bilmiyoruz ama önce Irak’a, sonra Suriye’ye gitti ve en son Türkiye’de gözaltına alındı” dedi. AFP, diplomatik kaynaklardan Bayoudh’un, Türkiye’de gözaltına alınan oğlunun serbest bırakılmasını sağlamak için geldiğini bildirdiğini de yazdı.

Sevgilisiyle IŞİD’e katılmış

Reuters’a konuşan bir Tunuslu güvenlik kaynağı da şunları söyledi: “Bayoudh Türkiye’ye oğluyla görüşmek amacıyla gitti. Oğlu, kız arkadaşıyla birlikte birkaç ay önce, Suriye’de IŞİD’e katılmıştı. Bayoudh’un oğlu, kendisiyle birlikte Tıp Fakültesi’nde okumuş olan kız arkadaşıyla birkaç ay önce seyahate çıktı. Babası birkaç kez dönmesi için ikna etme girişiminde bulundu.”

Reuters, bu kaynağın Bayoudh’un oğlunun Türkiye-Suriye sınırında Türk askerleri tarafından gözaltına alındığını belirttiğini de bildirdi.

Powered by themekiller.com