Home Medya Hayrettin Karaman: ‘Siyasal İslam’ dedikleri şey yoktur ki, bitsin, iflas etsin
Hayrettin Karaman: ‘Siyasal İslam’ dedikleri şey yoktur ki, bitsin, iflas etsin

Hayrettin Karaman: ‘Siyasal İslam’ dedikleri şey yoktur ki, bitsin, iflas etsin

0
0

Siyasal İslam’ teriminin yanlış bir adlandırma olduğunu söyleyen Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman, “Siyasal İslam dedikleri şey yoktur ki, bitsin, iflas etsin” dedi.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

İslamcılık öldü” diyenler referandumda “Evet” demek farzdır” dediğimi delil kılarak İslamcıların, İslamcı olmayan Ak Parti’nin içinde kaybolduklarını ve böylece İslamcılığı öldürdüklerini iddia ediyorlar.

Yanlış bir adlandırma ile “Siyasal İslam” dedikleri şey yoktur ki, bitsin, iflas etsin; var olan içinde siyasi boyutun da bulunduğu İslam’dır. Bunu daha açık olarak şöyle ifade edebiliriz: Müslümanlar dinle pazarlığa girip “şu kadarı senin, şu kadarı benim” diyemezler, Müslüman “teslim olandır. Neye teslim olan? Allah’ın buyruğuna, irade ve rızasına teslim olandır. Allah namaz kılmayı, oruç tutmayı emrettiği gibi faizi, zinayı, müstehcenliği, rüşveti, zulmü, istibdadı da yasaklamıştır. Müslüman olarak Allah’a teslim olan kişi pazarlık yapmadan, dinin kurallarını bölmeden -elinden geldiğince- hayatının bütününde ona teslim olur. Evin içinde, camide Müslüman, kamusal alanda gayr-i müslim olamaz. Asıl vazifesi kamusal alanda da İslam’a aykırı (buna insan haklarına ve ahlaka aykırı da diyebiliriz) bir durumun oluşmasını engellemektir, buna gücü yetmezse, başkalarına dokunmadan kendisi özel ve kamusal alanda Müslümanca yaşar, buna da gücü yetmezse yapabildiğini yapar, yapamadıkları için de -gücünü aştığından- bağışlanır. Müslümanlık bu olduğuna göre “siyasal, ılımlı, laik vb.” diyerek farklı bir İslam’dan söz etmek güneşi bir şeylerle örtmeye kalkışmak demektir ve mümkün olmaz.

Yazının devamı için

Powered by themekiller.com