Home Haber HDP, ‘Adalet Yürüyüşü’nü Kandıra sapağında karşılayacak
HDP, ‘Adalet Yürüyüşü’nü Kandıra sapağında karşılayacak

HDP, ‘Adalet Yürüyüşü’nü Kandıra sapağında karşılayacak

0
0

Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin değerlendireme yapan HDP, yürüyüşü Kandıra sapağında karşılama kararı aldı. Karşılamanın yapılması planlanan bölge eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu cezaevine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Hakların Demokratik Kongresi’nin (HDK) daha önce desteğini açıkladığı Adalet Yürüyüşü’ne HDP de destek verme kararı verdi. Bir süredir partinin yetkili organları arasında tartışılan konuya ilişkin somut adım atılıyor.

HDP’liler, Adalet Yürüyüşü’nün ikinci haftasına denk gelmesi planlanan güzergahın Kocaeli Kandıra sapağında karşılama kararı aldı.

Karşılama için belirlenen yer, aynı zamanda Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevine 20 kilometre uzaklıkta buluyor olmasıdır. Eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ile birlikte milletvekilleri Ferhat Encu, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım ve Besime Konca’nın bu cezaevinde tutuklu.

HDP’nin yürüyüşten beklentisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne’ye kadar devam etmesi. Ancak, CHP kurmaylarından yapılan açıklamalar bu seçeneğe sıcak bakılmadığı dile getirildi. Bunun üzerine HDP de yürüyüşe Kandıra kavşağında bir karşılama ile desteklemeyi uygun buldu.

HDP, yürüyüşü karşılama yanı sıra İstanbul’da yapılacak olan buluşmaya da kitlesel katılma kararı aldı. Parti aynı zamanda, yerellerde Adalet Yürüyüşü kapsamında yapılan etkinliklere de kitlesine katılım sağlanması çağrısında bulundu.

Powered by themekiller.com