Home Haber Hükümet Katar’a asker tasarısını öne almayı önerdi
Hükümet Katar’a asker tasarısını öne almayı önerdi

Hükümet Katar’a asker tasarısını öne almayı önerdi

0
0

Hükümet Katar’da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TBMM Genel Kurulu gündeminde öne çekilerek bugün ele alınmasını önerdi

Hükümet, Katar’da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TBMM Genel Kurulu gündeminde öne çekilerek bugün ele alınmasını önerdi.

TBMM Genel Kurulu’nun gündeminde halen alt sıralarda bulunan Katar’la imzalanan iki anlaşmanın AK Parti Grubu’nun TBMM Danışma Kurulu’na yaptığı öneriyle bugün ele alınması bekleniyor.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen gibi ülkelerin arasında bulunduğu çok sayıda Körfez ülkesi hafta başında “terörizmi desteklediği” gerekçesiyle Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Katar’a yönelik bazı yaptırımlar açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün akşam iftarda yaptığı konuşmada Körfez’de yaşanan son krizi değerlendirerek, Katar’a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığını belirtmişti.

Reuters haber ajansının AK Parti ve MHP Grup yetkililerden edindiği bilgiye göre, halen Genel Kurul gündeminin 101. sırasındaki “Türkiye ile Katar arsında Katar topraklarında Türk Kuvvetlerinin konuşlandırılmasına ilişkin uygulama anlaşması” ile “102. sıradaki “Türkiye ile Katar arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine ilişkin işbirliği protokolü” ön sıralara çekildi.

Genel Kurul’da akşam saatlerine doğru ele alınması beklenilen anlaşmaların AK Parti’nin mevcut çoğunluğu ile onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Katar’la imzalanan ve halen Genel Kurul gündeminde bulunan eğitim, deniz taşımacılığı ve gemi adamlarıyla ilgili üç diğer anlaşmanın da önümüzdeki günlerde öne çekilerek onaylanabileceği belirtiliyor.

Haziran 2015’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye’nin Katar’da askeri üs kurmasına karar verilmişti.

Reuters’a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise, bugün anlaşmaların onaylanmasının aleyhine bir tutum izleyeceklerini söyleyerek, “Bu aşamada bu anlaşmaların onaylanmasına olumlu bakmıyoruz. Çünkü bu onay Türkiye’yi bir anda bu krizde taraf edecek ve Suudi Arabistan bloğunun karşısına alacak bir adım olarak algılanacaktır” dedi.

Bloomberg’e açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş da Katar’a asker anlaşmasını meclis gündeminde öne aldıklarını açıkladı. Muş, anlaşmanın bugün geçeceğini öngördüklerini belirtti.

Powered by themekiller.com