Home Haber Hulusi Akar’ın eski başdanışmanı: ‘Darbe olacak’ diye rapor geldi’
Hulusi Akar’ın eski başdanışmanı: ‘Darbe olacak’ diye rapor geldi’

Hulusi Akar’ın eski başdanışmanı: ‘Darbe olacak’ diye rapor geldi’

0
0

Darbe girişimine ilişkin Ankara’da görülen çatı davasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eski başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan ifade verdi. “Bu darbe teşebbüsünü bence karışık gruplar yaptı” ifadesini kullanan Yıkılkan, şu iddiayı dile getirdi: “Kasım 2015’de bir darbe girişiminin olabileceği yönünde bir rapor geldi; ‘Bu çapta bir şey olamaz” denilerek rapor bir kenara konuldu. Şubat 2016’da da dört havacı komutan ile bir karacı generalin darbe hazırlığı içinde olduğuyla ilgili bir rapor, MİT Müsteşarı tarafından dönemin Başbakanına sunuldu.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eski başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan, Ankara’da görülen çatı davasında “Bu darbe teşebbüsünü bence karışık gruplar yaptı” diyerek şu iddiaları anlattı: “Kasım 2015’de bir darbe girişiminin olabileceği yönünde bir rapor geldi; ‘Bu çapta bir şey olamaz” denilerek rapor bir kenara konuldu. Şubat 2016’da da dört havacı komutan ile bir karacı generalin darbe hazırlığı içinde olduğuyla ilgili bir rapor, MİT Müsteşarı tarafından dönemin Başbakanına sunuldu.”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahında yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 sanığın yargılandığı davanın onuncu celsesi başladı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Eski başdanışmanı konuştu

Davanın onuncu celsesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın eski başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan’ın savunmasıyla başladı. FETÖ ile bağlantısının olmadığını öne süren Yıkılkan, kendisiyle ilgili sanık beyanlarının dışında tanık beyanlarının bulunmadığını belirtti. Yıkılkan, danışmanlık olarak işlerinin aynı zamanda TSK ile ilgili konularda öngörülerde bulunmak olduğunu söyleyerek, şunları anlattı:

‘Rapor geldi, ‘bir şey olmaz’ dendi’

“Kasım 2015’de bir rapor geldi. 15 Temmuz benzeri bir darbe girişiminin olabileceği bir rapordu bu. Bununla ilgili çeşitli çalışmalar yapıldı. Böyle bir ihtimal var mı yok mu diye araştırıldı. Araştırmalar neticesinde ‘bu çapta bir şey olamaz’ denildi ve bir kenara konuldu. Şubat 2016’da o zamanlar ciddi olduğunu düşündüğüm bir konu var. Dört havacı komutanla bir karacı generalin darbe hazırlığı içinde olduğuyla ilgili bir raporun MİT Müsteşarı tarafından dönemin Başbakanına sunulduğu, ciddi iddialar içerdiğine dair bilgi aldım. Bunu komutan bilmeyebilir diye bunu bir notla ilettim. Ondan sonra da benim açımdan bu ciddi bir konuya dönüştü. Ulusal ve uluslararası basında bununla ilgili çıkan haberleri toparladım. Aralık 2016’dan itibaren darbe hazırlığı içinde olmakla suçlanıyorum ama ben bir yandan da darbe olabilecek ihtimallerini Genelkurmay Başkanına iletiyorum. Bunun bir izahı yok.”

‘Beni seçen görevimi uzatan Hulusi Akar’

Yıkılkan, “Bugün Türkiye’de ‘ben FETÖ’cü değilim’ demenin artık anlamlı olmadığı” ifadesini kullanarak, kendisinin FETÖ’cü olmadığını savundu. Kendisinin darbeci de olmadığını da öne süren Yıkılkan, “Evet, o ortamda bulundum. Hulusi Akar’ın bulunduğu katta görevli olduğum için orada bulundum. Benim referansım Hulusi Akar’ın kendisi. Beni seçen, ondan sonra görev süremi uzatan odur. Ben ne FETÖ’cüyüm ne de darbeciyim. Her soruyu da cevaplamak için hazırım” şeklinde konuştu.

‘Darbe bildirisini ‘okuma’ dedim’

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in TRT’de darbe bildirisini okutan eski Yarbay Ümit Gençer ile darbe girişimi sırasında neler konuştuğunu sorması üzerine Yıkılkan, “Bana darbe bildirisini okuyacağını söyledi, ben de ‘okuma’ dedim” ifadesini kullandı. Darbe girişimini ne zaman anladığının sorulması üzerine Yıkılkan, “Darbe bildirisi ile ilgili haberi aldığımda anladım. Bundan sonra ben komutanın gelmesini bekledim” cevabını verdi.

‘Darbe teşebbüsünü bence karışık gruplar yaptı’

Mahkeme Başkanı Dik’in “Bu darbe teşebbüsünü sizce kim yaptı?” sorusuna Yıkılkan, “Bu darbe teşebbüsünü bence karışık gruplar yaptı. Bunun içerisinde FETÖ’cüsü de olabilir, başkası da olabilir” diye yanıt verdi.

‘Bir yarbay olarak neden böyle bir şey okuyorsun’

Yıkılkan’ın savunmasının tamamlanmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. TRT’de darbe bildirisini okutan eski Yarbay Ümit Gençer’in o gece kendisini arayıp aramadığının sorulması üzerine, “O benim meslektaşım, aynı yerde çalıştık. Onun dışında bir şey yok. Ona görev veren ben değilim, oraya gönderen de ben değilim. Ben ona ‘Ümit sen bir yarbaysın. Bir yarbay olarak neden böyle bir şey okuyorsun? Ümit bu saçma sapan bir şey sakın ha sen okuma’ dedim. Bunun neresi anormal bilemiyorum” cevabını verdi.

‘O isimlerden birinin Semih Terzi olabileceğini söyledi’

Yıkılkan’a, Şubat 2016’da darbe hazırlığı içinde olduğu iddia edilen dört havacı komutanla bir karacı generalin ismini bilip bilmediği de soruldu. Yıkılkan, “Ben isimlerini bilmiyorum. Benim konuştuğum kaynak o isimlerden birinin Semih Terzi olabileceğini söyledi. Bu konuyu Genelkurmay Başkanına notta yazmadım. Bir şüphe vardı ve ben bu yüzden yazmadım. MİT’te zaten böyle bir konu var, komutan konuşur gereğini yapar diye düşündüm” şeklinde konuştu.
Yıkılkan’ın savunmasının tamamlanmasının ardından duruşmaya öğle arası verildi.

Orgeneral Akar’ı derdest eden ekip arasında yer alan Yıkılkan, iddianamedeki diğer sanıkların beyanlarına göre, 15 Temmuz günü Genelkurmay Başkanı Özel Kalem Müdürü Kurmay Albay Ramazan Gözel’in odasında Kurmay Albay Doğan Öztürk, Kurmay Albay Cemil Turhan ve başka rütbelilerin de bulunduğu kişilerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış’a gelen mesajlar sonrası sıkıyönetim emirlerinin doğru olduğunu söylediği belirtilen Yıkılkan’ın, Adil Öksüz liderliğinde Konutkent ve Mamak’ta yapılan toplantılara katıldığı ifade ediliyor.

Yıkılkan’ın ardından Jandarma Okullar Komutanlığında görevli eski Kurmay Albay Murat Koçyiğit’in savunma yapması bekleniyor.

Darbe girişiminde Jandarma Genel Komutanlığıyla ilgili çalışmayı yaptığı, Adil Öksüz liderliğindeki toplantılara katıldığı belirtilen Koçyiğit’in, eylemlerini Akıncı Üssü’nden yönettiği öne sürülüyor.

Yıkılkan ve Koçiyiğit’in isimleri, sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeleri arasında da bulunuyor.

Powered by themekiller.com