Home Haber İBB Meclis üyesinden Galatasaray Adası önerisi: Gelin cami inşa edelim
İBB Meclis üyesinden Galatasaray Adası önerisi: Gelin cami inşa edelim

İBB Meclis üyesinden Galatasaray Adası önerisi: Gelin cami inşa edelim

0
0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından geçtiğimiz günlerde “kaçak olduğu” gerekçesiyle üzerinde işadamı Mehmet Koçaarslan’ın işlettiği tesisler yıkılan Boğaz’daki Galatasaray Adası’na, İBB Bağımsız Meclis üyesi Hüseyin Avni Sipahi cami yapılmasını teklif etti. Konuya ilişkin Kadir Topbaş’tan açıklama geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından geçtiğimiz günlerde kaçak olduğu gerekçesiyle üzerinde işadamı Mehmet Koçaarslan’ın işlettiği tesisler yıkılan Boğaz’daki Galatasaray Adası’na, İBB Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi cami yapılmasını önerdi.

Sipahi, İBB Başkanlığı’na havale edilen yazılı önergesinde Suada olarak da bilinen ve üçte ikisi Maliye’ye ait olan Galatasaray Adası’na cami yapılmasını teklif etti. Hüseyin Avni Sipahi’nin önerisi değerlendirilmek üzere başkanlık makamına havale edildi. İBB Meclisinde gündem dışı söz alan Sipahi, “Gelin önce boğazın ortasında bulunan Su Ada’ya bir cami inşa edelim, ardından da o camide verilecek ilmi eğitimle, sosyal faaliyetlerle, kültürel alanlarla çocuklarımızın, gençlerimizin ve de büyüklerimizin vakitlerini geçirebilecekleri bir çekim alanı imar edelim” dedi.

Sipahi özetle şöyle konuştu:

“Bugün Malezya’nın Kuala eyaletinde var olan Kristal Cami, Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Yüzen Cami baktıkça insanı büyüleyen simge camilerin en güzel örneklerindendir. Şehrin en yüksek tepesi Çamlıca’ya simge haline gelecek bir cami de inşa edilmektedir. Ancak, İstanbul boğazının ortasında Kız Kulesi’nden başka simge bir yapımız yok. O da zaten ne Türkiye Cumhuriyeti zamanında ne de Osmanlı Devleti döneminde yapılmıştır. Artık Boğaz’a milli bir yapı yapma zamanı geldi. Boğaz’ımızda, geçenleri imrendirecek bir mabedimiz olsun.”

Beşiktaş Belediye Meclis üyesi olan ve bir dönem Mustafa Sarıgül’e yakınlığıyla da bilinen Sipahi, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet dosyasının TOKİ ayağındaki adı geçtiği için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteğiyle 2015’te CHP’den istifa etmişti. Sipahi’nin ismi son olarak Hollanda ile yaşanan kriz sırasında gündeme gelmişti. Tepki için Hollanda ineğini keseceğini açıklayan Sipahi, tepkiler üzerine ineği kesmekten vazgeçmişti.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’tan açıklama

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi(İBB) ve Beşiktaş bağımsız meclis üyesi Hüseyin Avni Sihapi’nin Suada’ya cami yapılması önerisinin kamuoyunda Suada’da cami yapılacağı şeklinde anlaşılması üzerine İBB Başkanı Kadir Topbaş’tan açıklama geldi. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Bağımsız Meclis üyemiz gündem dışı bir konuşma yapmıştır. Galatasaray adasına cami yapılması gündemimizde olmadığı gibi bir çalışma içinde de değiliz” ifadeleri kullanıldı.

Powered by themekiller.com