Home Haber İMC ekranı karardı!
İMC ekranı karardı!

İMC ekranı karardı!

0
0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla frekansının iptal edilmesini istediği İMC TV ekranı karardı.

Bugün saat 15.20 sıralarında kanalın uydu yayını kesilirken, internet üzerinden yapılan yayın ise devam ediyor.

Banu Güven, IMC kanalı için canlı yayında Cumhuriyet gazetesinde Can Dündar ve Erdem Gül ile röportaj yapıyordu. Yayın kesildi, ekran karardı.

TÜRKSAT, İMC TV’nin sözleşmesini feshetti

Yasa dışı terör örgütünün eylem ve faaliyetlerini övücü yayınlar yaptığı yargı organıyla tespit edilen İMC TV ile TÜRKSAT A.Ş. arasındaki sözleşmenin feshedildiği bildirildi.

TÜRKSAT A.Ş.’den yapılan açıklamada, yetkili idari organlar tarafından verilen yayın lisansı olan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara kapasite tahsis eden TÜRKSAT A.Ş.’nin, 6112 sayılı Kanun anlamında içerik denetimi yapma görev ve sorumluluğunun bulunmadığı ifade edildi. Bu kapsamda İMC TV ile sözleşme imzalandığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Ancak şirketimize gönderilen yargı organı yazısı ve ekinde bulunan bilirkişi raporu ile muhatap şirketin PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı tespit edilmiştir. Milli güvenliğimize yönelik açık tehdit oluşturan yasa dışı terör örgütünün eylem ve faaliyetlerini övücü yayınlar yaptığı yargı organı ile tespit edilen İMC logolu TV ile sözleşmenin devamının beklenmesinin mümkün olmaması, hukukun genel prensipleri ve akdedilen sözleşmenin ilgili maddeleri kapsamında sözleşmesi feshedilerek yayın iletimi sonlandırılmıştır.”

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin frekansın iptali için TÜRKSAT’a yazı yazdı.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nun, TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, Ankara Emniyet Müdürlüğüne “İMC TV vasıtasıyla PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandası” yapıldığı iddiasıyla şikayette bulunulduğu, bunun üzerine İMC TV hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre, TÜRKSAT’a 24 Şubat’ta gönderilen yazıda özetle şu değerlendirme yapıldı:

“PKK/KCK silahlı terör örgütü faaliyetlerine halen devam etmektedir. İMC TV kanalında, PKK/KCK silahlı propagandasının yapılıp yapılmadığının tespiti amacıyla RTÜK’ten 3 Mayıs ile 4 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yayın kayıtları getirtilmiş; bahse konu kayıtlarla ilgili düzenlenen bilirkişi ön raporu ve 6 Temmuz, 13 Temmuz, 14 Temmuz, 6 Ağustos 2015 tarihli yayın çözümleri yazımız ekinde gönderilmiştir. Yayın çözümleri ile ilgili bilirkişi raporu incelendiğinde TÜRKSAT uydusu vasıtasıyla IMC TV kanalında PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasının yapıldığı anlaşılmıştır. (…) İMC TV kanalına suç işlemekte vasıta olarak kullanılması nedeniyle yer ve imkan sağlanmaması, fiillerine iştirak edilmemesi, frekans tahsisine ilişkin kararın bilirkişi raporu ve yayın çözümleri dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi rica olunur.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Cemaati’ne yönelik soruşturma kapsamında cemaate yakın olduğu iddia edilen kanalların TÜRKSAT ve Digitürk’ten çıkarılması için de yazı yazmıştı. Savcılığın talebi üzerine Samanyolu TV, S Haber, Kanaltürk, Mehtap TV, Bugün TV, Yumurcak TV, Irmak TV ve Burç FM gibi tv ve radyo kanalları bu platformlardan çıkarılmıştı. ” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu imctv’ye yapılan karartma girişimini değerlendirdi.

Tanrıkulu, “Savcılık makamlarının, bu tür hukuk dışı baskılara alet olmasını kabul etmek mümkün değil ve ben kınıyorum bu yöntemi. Sonuçta demokrasiler basın özgürlüğüyle eş anlamlıdırlar. Medya özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasiden bahsedilemez” dedi.

Powered by themekiller.com