Home Haber İnsan hakları savunucularına toplu gözaltı
İnsan hakları savunucularına toplu gözaltı

İnsan hakları savunucularına toplu gözaltı

0
0

İstanbul Büyükada’da insan hakları savunucularının “insan hakları savunucularının korunması programı” adlı etkinlik için toplandıkları otele “ihbar” olduğu gerekçesiyle baskın düzenlendi. Aralarında, Uluslararası Af Örgütü’nden iki kişinin de bulunduğu toplam 9 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da, insan hakları savunucularının korunması programı kapsamında toplantılar yapmak için Büyükada’da bir araya gelen farklı insan hakları örgütlerinin temsilcileri, kaldıkları otelde topluca gözaltına alındı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ile toplantılara moderatörlük yapan Ali Garawi gözaltına alınan isimler.

İnsan Hakları Derneği yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, gözaltıların “keyfi” olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin ailelerine bilgi verilmediği, avukatlarıyla da görüştürülmediği bildirildi. Polis, bu kişiler hakkındaki soruşturmada kısıtlılık kararı olduğunu belirtti.

Af Örgütü’nden açıklama: İktidar tuhaf bir şekilde kötüye kullanılıyor

Uluslararası Af Örgütü, gözaltına alınanlar arasında bir Alman vatandaşının da bulunduğunu bildirdi. “İktidarın tuhaf bir şekilde kötüye kullanılmasının” söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, yaşananların Türkiye’de insan hakları aktivistlerinin içinde bulunduğu nahoş durumu gösterdiği kaydedildi.

Örgüt, G20 Zirvesi’ne katılacak liderlerden de Türkiye’deki insan hakları ihlallerine değinmelerini istedi. Bu bağlamda zirvenin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konu hakkında konuşmak ve tüm tutuklu insan hakları temsilcilerinin serbest bırakılması için baskı yapmak amacıyla değerlendirilmesi istendi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörü de dahil Türkiye’nin önde gelen bazı aktivistlerinin hiç sebepsiz bu şekilde gözaltına alınmalarından dolayı çok rahatsız ve öfkeliyiz” dedi.

Shetty, gözaltındakilerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalarını istedi.

Haziran ayı başında da Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye şubesi yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç, çok sayıda avukatla birlikte gözaltına alınmıştı.

Powered by themekiller.com