Home Haber IŞİD, Türkiye sınırından tamamen temizlendi!
IŞİD, Türkiye sınırından tamamen temizlendi!

IŞİD, Türkiye sınırından tamamen temizlendi!

0
0

IŞİD, Özgür Suriye Ordusu tarafından Türkiye sınırından tamamen uzaklaştırıldı. Azez’ten Cerablus’a kadar olan yaklaşık 98 kilometrelik sınırda, IŞİD unsuru kalmadı. Bu sayede, Fırat Kalkanı harekatının 12’nci gününde, ÖSO güçleri Türkiye sınırıyla IŞİD terör örgütü bağlantısını kesmiş oldu.

Azez-Cerablus hattının batısında Azez’in komşu ilçesi Çobanbeyli’ye  dün Kilisilinin Elbeyli ilçesinden bir grup TSK zırhlısının girmesiyle hız  kazanan harekatta ÖSO, Çobanbey bölgesinde Tuveyran, Haliliye, Bab Lemon, Hac Veli ve Öküzöldüren köylerini IŞİD’den geri aldı.

Harekatın Cerablus ayağında da Türkiye sınırından güneye 24 kilometre  derinliğe inen ÖSO, Fırat Nehri’nin batıya uzanan kolu Sucu Çayı’na ulaşmıştı.

ÖSO, Cerablus’un batısında bugün IŞİD’ten Ganime ve Süveyda köylerini de alarak, Çobanbey yönünden gelenlerle aynı anda, terörislerin sınır hattında  elinde kalan son köy olan Kadıköy’ü (El-Kadi) ele geçirdi.

Böylece ÖSO güçleri, TSK’nın desteğiyle Çobanbey ve Cerablus arasındaki Suriye-Türkiye sınırında, IŞİD unsurlardan arındırılmış bir kuşak meydana getirdi.

Türkiye sınırından Suriye içine doğru 3 ila 5 kilometre derinliğe  sahip güvenli kuşak, IŞİD’in Türkiye sınırı ile doğrudan fiziki temasını ortadan  kaldırdı.

Harekatın 12. gününde ÖSO’nun IŞİD’ten ve PYD’den aldığı alan 600 kilometrekareye yaklaştı.

Powered by themekiller.com