Home Haber İsrail Başbakanı Netanyahu: Gazze’ye denizden ablukamız sürecek
İsrail Başbakanı Netanyahu: Gazze’ye denizden ablukamız sürecek

İsrail Başbakanı Netanyahu: Gazze’ye denizden ablukamız sürecek

0
0

İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu, Başbakan Binali Yıldırım ile aynı saatte kameraların karşısına geçti. İtalya’nın başkenti Roma’da Türkiye ile varılan anlaşmaya ilişkin bilgi veren Netanyahu, Gazze’ye yönelik deniz ablukasının süreceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 31 Mayıs 2010’da Gazze’ye yönelik insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde 9 Türk’ün öldürülmesinin ardından yapılan görüşmeler sonucu Türkiye ile varılan mutabakatın “Türkiye topraklarından İsrail’e yönelik terörist faaliyetlere izin vermeyeceğini” söyledi. Netanyahu, Gazze’ye yönelik abluka konusunda “Bu bizim için üst düzey bir güvenlik meselesi. Bu konuda taviz vermek istemedim. Bu Hamas’ın güçlenmesini engellemek için gerekli bir şeydi ve bugün de öyle” dedi.

“Gazze’ye deniz ablukası sürecek” diyen Netanyahu ayrıca, bu anlaşmanın, İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasına imkan vereceğini belirtti. İsrail Başbakanı, “Bu anlaşma olmasaydı doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmak imkansız olurdu” diye konuştu.

Powered by themekiller.com