Home Haber İstanbul korku şehri oldu
İstanbul korku şehri oldu

İstanbul korku şehri oldu

0
0

39 kişinin ölümüne neden olan Reina’daki katliamın üzerinden altı gün geçmesine rağmen, saldırganın yakalanamaması hem katliama ilişkin soruları hem de İstanbulluların tedirginliğini artırıyor. İstanbul’da yurttaşlar yeni bir saldırı ihtimaline karşı evlerine çekilirken birçok eğlence mekânı ve alışveriş merkezi de boşaldı.

Başbakan Binali Yıldırım, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Reina saldırganının Uygur olduğunu ve tek kişi olduğunu açıkladı. Saldırıdan yaralı kurtulanlar ise saldırıyı birden fazla kişnin gerçekleştirdiğini öne sürdü. Polis ekipleri dün Silivri Selimpaşa’da bir eve operasyon düzenledi. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da sosyal medyada terör saldırısını öven kişiler hakkında soruşturma başlattı.

Ortaköy’deki eğlence kulübüne yönelik saldırının ardından olayı gerçekleştiren teröristin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Saldırın ardından 6 gün geçmesine karşı teröristin yakalanamaması İstanbullularda tedirginlik yaratıyor. Yeni bir saldırı ihtimaline karşı yurttaşlar evlerine çekilirken, birçok eğlence mekânı ve alışveriş merkezlerinde ise normalde görülen kalabalıklara rastlanmıyor. Dün bir tv kanalında konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı açıklamada saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliği ile birlikte olabileceği yerlerin ve bağlantıların belirlendiğini söyledi. Saldırganın yurtdışına kaçma ihtimalinin de değerlendirildiğini anlatan Yıldırım, “Saldırgan muhtemelen bir Uygur, ama uyruğu konusunda bir şey söylemek istemiyorum. Saldırıyı tek kişinin yaptığı aşikâr, ama yardım edenler olabilir” dedi. New York Times’a konuşan bir Amerikalı yetkili ise saldırganın uyruğunun Özbek olduğu öne sürdü. Saldırının ayrıntıları konusunda Türk makamlarından brifing alan üst düzey bir Amerikalı yetkiliye dayandırılan haberde, Türkiyeli yetkililerin saldırganın artık Özbek olduğuna inandığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın saldırıyı tek bir kişinin gerçekleştirdiğini söylemesine karşın, olayın hemen ardından ülkelerine dönen turistlerin yaptıkları açıklamalar kafaları karıştırdı. Saldırıdan yaralı kurtulan ve saldırganın birden fazla olduğunu öne süren Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi, içeride biri kadın 3 kişinin olduğunu iddia etti. Khashoggi, ülkesinde verdiği röportajda 3 teröristten birinin kadın olduğunu belirterek, “Bu kadın bizi niye öldürmek istiyor” diye bağırdığını sözlerine ekledi. Saldırıdan eşi sayesinde yara almadan kurtulan Sinem Uyanık da iki kişinin silahla etrafa ateş ettiğini söylemişti. Bir başka görgü tanığı müşteri de içeri de sağ olan herkesin kafasına sıkarak öldürdüklerini gördüğünü, saldırganların birden fazla olduğunu belirtmişti. Kulüpte çalışan bir garson da ifadesinde saldırganların iki kişi olduklarını ve silahla içeriyi taradıklarını anlatmıştı.

Aileler IŞİD’le bağlantılı

Teröristle ilişkili oldukları iddiasıyla dün İzmir’de gözaltına alınan yabancı uyruklu 3 aileyle ilgili araştırmalar sürüyor. İstanbul ve Konya polisiyle de bağlantı kuran İzmir’deki terör uzmanları, gözaltına alınan erkeklerin terör örgütü IŞİD’le ilişkili olduklarını belirledi. Araştırmaların, diğer il emniyet müdürlükleriyle bağlantılı olarak sürdüğü ifade edildi.

Feribotla mı kaçtı?

Bir gazetede yer alan iddiaya göre ise teröristin bazı istihbarat örgütlerinin yardımıyla kaçırıldığı değerlendiriliyor. 1 Ocak sabahı terörist önce Yenikapı’ya gelirken, aile görünümlü iki kişiyle birlikte İDO Bandırma Feribotu’na biniyor. Teröristin feribottan indikten sonra Balıkesir’den Yunan Adaları’na kaçırıldığı, MİT’in de katilin yakalanması için devreye girdiği ileri sürüldü. 15 Aralık’ta Konya’dan İstanbul’a gelen saldırganın olaydan bir hafta önce Reina’ya giderek keşif yaptığı ve yarım saat kalarak etrafı izlediği kaydedildi.

Silivri’de operasyon

Teröristin yakalanması için başlatılan çalışmalar kapsamında dün İstanbul polisi Silivri, Selimpaşa’da bulunan yazlık bir sitedeki adrese çok sayıda zırhlı araçla operasyon düzenledi. Operasyonun ardından çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 3sosyal medyada saldırıyı överek, “Oh olsun…” şeklinde paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında soruşturma başlattı.

Powered by themekiller.com