Home Haber İzmir Adliyesi’nde şehitlere veda töreni
İzmir Adliyesi’nde şehitlere veda töreni

İzmir Adliyesi’nde şehitlere veda töreni

0
0

Dün yaşanan terör saldırısından sonra bugün şehitler için İzmir Adliyesi’nde tören düzenlendi.

Mübaşir Musa Can’ın Türk bayrağına sarılmış tabutu adliyeye getirildi. Bu sırada Musa Can’ın yakınları sinir krizleri geçirdi. Sağlık ekipleri fenalaşan acılı aile üyelerine müdahalede bulundu. MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın da gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da törene katılmak üzere adliyeye geldi. Bekir Bozdağ Musa Can’ın ailesine taziyelerini iletti.

Adliye çalışanları ve vatandaşlar da adliyeyi tamamen doldurdu. Şehit polis memuru Fethi Sekin’in cenazesi de gözyaşları arasında adliyeye getirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru: Hiçbir saldırı bizi vatanda hizmetten alıkoymayacak. Hainler emellerine ulaşamayacak. Birlik ve kardeşliğimizi bozamayacak.

BAKAN BOZDAĞ: BİRLİĞE, BERABERLİĞE SALDIRI

Bakan Bozdağ şunları söyledi: “Şehitlerimizin huzurunda saygıyla eğiliyorum. Şehitler inancımıza göre şehitler diridir. Rabbim onların şefaatinden bizleri ahirette mahrum etmesin. Ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Ateş düştüğü yeri yakar biliyorum ama onlar ülkeleri vatandaşlı için şehit oldular. Makamların en yükseğine yükseldiler.

Saldırı sadece İzmir Adalet Sarayı’na, burada görev yapanlara İzmirlilere değil Türkiye’ye yönelik bir saldırıdır aynı zamanda. Birliğe beraberliğe kardeşlik hukukuna yapılan bir saldırıdır.Bu saldırı Türkiye’nin terörle mücadelesine asla zarar vermeyecektir. Teröristlerin sonun getirene kadar terörle mücadele etkin bir şekilde sürecektir”

ALKIŞLAR VE GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDILAR

Konuşmaların ardından il müftüsü, şehitler için dua okudu.

Duanın ardından adliyedeki tören sona erdi. Şehitlerin cenazeleri alkışlar ve gözyaşları arasında adliyeden uğurlandı.

Camdan bakarken şehit olmuş

İzmir Adliyesi’ne yönelik saldırı sırasında polis memuru Fethi Sekin ile birlikte şehit olan Musa Can’ın’ın daha önce, TEKEL’de çalıştığı, kurumun kapatılmasından sonra İzmir Adliyesi’nde görev yapmaya başladığı belirtildi. Olay sırasında, C Blok zemin katta bulunan Ağır Ceza Mahkemeleri Ön Baroya evrak götüren mübaşir Musa Can’ın, D blok 3’üncü katta bulunan 12. Asliye Ceza Mahkemesi kalemine dönerken, silahsesleri üzerine camdan dışarı bakarken başına isabet eden kurşunla vurulduğu öğrenildi.

Köyünde yas

Musa Can’ın Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çayıraltı köyü doğumlu olduğu öğrenildi. İzmir’de terör saldırısı sonucu şehit olan zabıt katibi Musa Can’ın Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çayıraltı köyünde de yas var. Çayıraltı Köyü Muhtarı Kamil Gezer, terör saldırısında şehit olan Musa Can’ın uzun yıllar önce İzmir’e ailesi ile birlikte gittiğini, orada evlendiğini söyledi. Şehidin anne ve babasının cenazelerinin İzmir’de defnedildiğini ifade eden Gezer, ailenin köyde bir evleri ve tarlaları olduğunu, yaz aylarında geldiklerini söyledi.

Powered by themekiller.com