Home Haber Katar, dört Arap ülkesinin 13 maddelik talep listesini reddetti
Katar, dört Arap ülkesinin 13 maddelik talep listesini reddetti

Katar, dört Arap ülkesinin 13 maddelik talep listesini reddetti

0
0

Katar, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap ülkelerinin ablukanın kaldırılması karşılığında ilettikleri 13 maddelik talep listesini reddetti.

Katar’ın reddettiği 13 maddelik listede, İran’la bağlarını zayıflatması, isyancı Husilere mali desteğin kesilmesi ve medya kuruluşu Al Jazeera’nın kapatılması da talepler arasında yer alıyordu. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn tarafından iletilen maddeler arasında ülkedeki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyordu. Dört ülke, bu şartların 10 gün içinde yerine getirilmesini istemişti.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, Al Jazeera kanalına yaptığı açıklamada, listenin “mantıklı ve uygulanabilir” olmadığını söyledi. Abdurrahman es-Sani, “İletilen taleplerin içeriği, ‘terörle mücadele’ ile uygulanan ambargonun alakası olmadığının kanıtıdır” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş ise yaptığı açıklamayla, taleplerinin kabul edilmemesinin “yolların ayrılması” anlamına geleceğini ifade etmişti. Enver Gargaş, Katar’ı Arap monarşileri arasında bir “Truva atı” olarak da tanımladı.

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesi ve ekonomik yaptırımları devereye sokması, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açmış durumda.

Katar iki haftadan uzun süredir ekonomik ve diplomatik ambargo altında ve ülkenin ihtiyacı olan besin ve diğer ürünler İran ve Türkiye’den gönderiliyor.

Powered by themekiller.com