Home Haber Katar kriziyle ilgili FBI’dan önemli iddia
Katar kriziyle ilgili FBI’dan önemli iddia

Katar kriziyle ilgili FBI’dan önemli iddia

0
0

Körfez ülkelerinin Katar’la ilişkilerini kesmesi dünya gündemine otururken, FBI’dan önemli bir iddia ortaya atıldı. FBI, Katar Şeyhi’ne atfedilen ve Körfez’i öfkelendiren açıklamaların krizi tetiklediğini belirtirken, bu açıklamaların ardında Rus hackerların olduğunu öne sürdü.

Körez ülkeleri arasında son yılların en büyük krizi baş gösterdi. Toplam 9 ülke Katar ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini açıkladı. Ablukanın asıl nedeni ‘Katar’ın terör örgütlerine verdiği iddia edilen destek’. Bununla ilgili olarak yapılan haberler ve açıklamalar da öne çıkıyor. FBI, Katar’la Körfez ülkeleri arasındaki gerilimin sebeplerinden biri olarak gösterilen ‘yalan haber’in arkasında Rus hackerların bulunduğunu öne sürdü.

CNN İnternational haberinde, Katar Şeyhi’nin Suudi Arabistan’ı öfkelendiren ancak ‘yalanlanan’ açıklamalarının Rus hackerlar tarafından hazırlandığı öne sürüldü. CNN International Amerikalı istihbarat yetkililerinin Rusya’dan şüphelendiğini belirtirken, Katar Dışişleri Bakanı’ndana da benzer açıklamalar geldi.

Bu iddia nasıl ortaya çıktı?

Kriz yaratan haber 23 Mayıs’ta Katar devlet ajansında yayınlanmıştı. Buna göre, Katar Şeyhi Tamim bin Hamad el Sani askeri bir akademideki mezuniyet töreninde İran’a övgüler düzüyor, İsrail’le ilişkilerinin iyi olduğunu söylüyor ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da uzun süre kalamayacağı yorumunu yapıyordu.

Şeyhin İran’dan “İslam dünyasında önemli bir güç” ifadeleriyle söz etmesi Suudi Arabistan’ın tepkisini çekerken, söz konusu haber yalanlandı, Katar devlet ajansı ilgili tweetlerini sildi. Ancak Sünni cephede bu olayın yankıları bugüne kadar uzandı. Dış basın, Katar’a uygulanan ablukanın en büyük nedenleri arasında bu açıklamaların bulunduğunu söyledi.

FBI olayı inceliyor

Bugün ise, FBI’ın CNN International’a yaptığı açıklamada, yalan haberlerin Amerikan seçimlerine de müdahale etmekle suçlanan Rus hackerlar tarafından hazırlandığı iddia ediliyor. CNN’e konışan Amerikalı ve Katarlı yetkililer, ABD’deki Rusya soruşturmasını yürüten yetkililerin Katar krizinde de Rusya’dan şüphelendiğini söyledi. Buna göre, FBI kısa süre önce Doha’daki hackleme soruşturmasına yardım etmek için bir ekip de gönderdi. FBI ve CIA iddiayla ilgili yorum yapmazken, Katar Elçiliği ilgili soruşturmanın sonuçlarının kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el Sani de CNN’e yaptığı açıklamada ‘FBI’in hackleme eylemini teyit ettiğini’ savundu. Katarlı Bakan, “Bütün bu krizin yanlış bilgilere dayandığını düşünüyoruz. Çünkü hacklendiği FBI tarafından da kanıtlanan ulusal haber ajansımıza dışarıdan sokulan yalan haberler nedeniyle başladı” dedi.

CNN’in görüştüğü Amerikalı yetkililer, Rusya’nın amacının ABD’yle müttefikleri arasında gerilim yaratmak olduğunu öne sürdü. Katar, bir Amerikan üssüne ev sahipliği yapıyor.

Powered by themekiller.com