Home Haber MİT’i uyaran binbaşının görüntüleri ortaya çıktı
MİT’i uyaran binbaşının görüntüleri ortaya çıktı

MİT’i uyaran binbaşının görüntüleri ortaya çıktı

0
0

15 Temmuz’da MİT’e giderek ihbarda bulunan Havacılık Komutanlığı’nda görevli Pilot Binbaşı’nın görüntülerine ulaşıldı.

Darbe girişimi sonrası kimliği ve ifadesi gizlenen binbaşının ilk görüntülerine ulaşıldı. Karar Gazetesi’nden Hilal Öztürk ve Kenan Butakın’ın haberine göre, Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki güvenlik kameralarına üç kez takılan binbaşı, MİT’e giderken de görüldü.

Güvenliği için kimliği gizli tutulan binbaşının ilk görüntüsü saat 13.42’de. İfadesinde de anlattığı gibi darbe ihbarını yapmak için MİT’e gitmek üzere Kara Havacılık Komutanlığı nizamiyesinden çıkarken görülüyor. Kendisine darbede görev veren Binbaşı Deniz Aldemir’e “Ben uçamam” mesajı yazdığını söyleyen binbaşı, elindeki cep telefonuna bakarak nizamiyeden çıkıyor. İfadesindeki bölüm şöyle: “Kimlerin bu işin içinde olduğunu bilmediğim için sıralı amirlerime de bu durumu söyleyemedim. Daha sonra üzerimi değiştirerek saat 13.55 gibi mesaiyi izinsiz terk ettim. Deniz Binbaşı’ya ‘ben uçamam’ şeklinde mesaj attım ve telefonu uçak moduna aldım.”

Binbaşı nizamiyenin önünden taksiye binerek saat 14:20’de MİT’e ulaştı. Yetkililere Hakan Fidan’a yönelik helikopterle operasyon yapılacağını anlattı. İfadesine göre “Büyük bir faaliyet, hatta darbe faaliyeti olabileceğini” söyledi. 5 saat bildiklerini anlatan ve testlerden geçirilen binbaşı, 19:00’da üzerine dinleme cihazı yerleştirilerek Kara Havacılığa gönderildi.

Binbaşının son görüntüsü ise MİT’ten gönderilen araçla Kara Havacılık’tan ayrılmak üzere buluşma noktasına yürüdüğü an. Nizamiyeye doğru yürüyen binbaşı 21.52’de son kez kameralara takılıyor.

Darbe girişiminin kaderini değiştiren ihbar 15 Temmuz’dan sonra Türkiye gündeminden düşmedi. Binbaşının ifadesinde ihbarı sadece “MİT Müsteşarına yönelik saldırı” şeklinde değil, aynı zamanda darbe yapabileceklerini de söylemesi tartışma yarattı. Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar “İhbarda darbe yoktu” dedi.

Powered by themekiller.com