Home Haber ‘One Minute’ ten – İsrail Anlaşması’na Gazete Manşetleri
‘One Minute’ ten – İsrail Anlaşması’na Gazete Manşetleri

‘One Minute’ ten – İsrail Anlaşması’na Gazete Manşetleri

0
0

Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki Gazze panelinde İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile yaşadığı gerginlik dönemin gazetelerinin ilk sayfalarında yer buldu. ‘One minute’ krizi olarak hatırlanan gelişme, o dönem Hükümete yakın yayın organları tarafından sevinçle karşılandı. Gazeteler Osmanlı’ya atıfta bulunan manşetlerle çıktı. Bugün kimi havuz medyasının tepki gösterdiği AKP’yi o gün yere göğe sığdıramayanlar da oldu. Dönemin Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Peres’e gösterdiği tepki tarihi rest, tarihi tokat olarak yorumladı.

Hürriyet: Davos ruhu öldü

Davos’ta Gazze’deki barışa katkı panelinde şok. Peres’in hiddetli tavrına, Erdoğan sert tepki gösterdi. Başbakan, sözünü kesmeye çalışan moderatöre de “Benim için Davos bitmiştir. Bir daha gelmem” dedi.


Zaman: Erdoğan paneli terk etti, Peres özür diledi

Erdoğan, Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in de katıldığı panelde konuştu. Sesini yükselten Peres’e cevap vermek isteyen ancak sözü kesilen Başbakan, moderatöre kızıp paneli terk etti. Bu gelişme üzerine İsrail Cumhurbaşkanı, telefon açarak Erdoğan’dan özür diledi.

Sabah: Davos’ta tavır

Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Peres ve sözünü kesen Davos yöneticisine sert tavır aldı. Dünya televizyonları olayı son dakika haberi olarak duyurdu.

Milliyet: Davos’ta şok

Dünya Ekonomik Forumu’ndaki Gazze oturumunda, Cumhurbaşkanı Peres’in önünde İsrail’e çok ağır eleştiriler yönelten Başbakan Erdoğan, kendisine verilen konuşma süresinin Peres’ten az tutulmasına kızarak salonu terk etti.

Radikal: Davos’ta Kasımpaşa havası

Erdoğan, Gazze konuşulurken öfkeyle Peres’e “Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” dedi, az süre verildiği için paneli terk etti.

Star: Tarihi rest

Erdoğan Davos’taki canlı yayında İsrail Cumhurbaşkanını azarladı.

Posta: Biri bunları söylemeliydi

İsviçre Davos’taki panelde İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in Gazze’deki katliamları yüksek sesle savunması Erdoğan’ı kızdırdı. Erdoğan, “Sayın Peres benden yaşlısın ama sesin çok yüksek çıkıyor. Bu suçluluk psikolojisidir. Öldürmeye gelince, bunu siz çok iyi bilirsiniz” dedi. Kendine yeterli söz hakkı verilmediği için Erdoğan paneli terk etti.

Akşam: Erdoğan’dan rest, Peres’ten özür

Başbakan, İsrail liderine “Siz öldürmeyi çok iyi biliyorsunuz” dedi ve paneli terk etti.

Vatan: Peres tahrik etti, Erdoğan sert çıktı

Erdoğan, diplomatik üslup dışına çıkıp sesini yükselten Perse’e “Sesin suçluluk psikolojisiyle yüksek çıkıyor. Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” diye tepki gösterdi. Moderatör susturmaya çalışınca, “Davos benim için bitmiştir” diyerek salonu terk etti.

Cumhuriyet: Davos’ta gerginlik

Cumhuriyet gelişmeyi daha tarafsız ele almayı tercih etti. Haberi “Ortadoğu konulu panelde Peres’i sert bir biçimde eleştiren Erdoğan sözleri kesilince salonu terk etti” şeklinde verdi.

Yeni Şafak: Tarihi tokat

Erdoğan’ın Peres’i suçladığı bölümü ön planda tutan Yeni Şafak, haberleri İsrail’in Gazze’deki katliamı üzerinden gördü.

Tercüman: Davos’ta tarihi Türk şamarı

Bugün: Küstah Peres’e tokat

Milli Gazete: Davos’ta sert çıkış

Vakit: İsrail’e Osmanlı tokadı

Yeniçağ: Helal olsun

Türkiye: Erdoğan’dan Peres’e tarihi ders

Takvim: ‘Davos bitmiştir’


İsrail Anlaşması bugünün manşetlerine nasıl yansıdı?

Türkiye-İsrail anlaşması, hükümete yakın medyayı ikiye böldü. Vahdet, anlaşma için “Reddediyoruz” dedi; Akit, haberi görmedi. Vahdet isimli gazete AKP’ye yakın gazeteleri isim vererek yerden yere vurdu.

İsrail’in Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 tarihinde yaptığı ve 9 kişinin ölümüne neden olan kanlı baskınla bozulan Türkiye İsrail ilişkileri, dün İtalya’nın başktenti Roma’da varılan uzlaşmayla yeni bir dönemece girdi. İki ülke de ilişkileri yeniden normalleştirmek için kolları sıvadı. Ancak bu tarihi gelişme Türkiye’deki hükümete yakın gazeteleri birbirine düşürdü.

‘Zafer’ dediler

Sabah, Akşam, Star gibi hükümet yanlısı gazeteler anlaşma için Türkiye’nin başarılı olduğunu duyuran başlıklara yer verdi. Akit, Vahdet gibi daha radikal tarafşar ise söz konusu anlaşmayı ya görmedi ya da yerden yere vurdu.

Sabah manşetten gördü

AKP’nin adeta yayın organı gibi çalışan Sabah gazetesi bugün “Gazze Ablukasını Türkiye kaldırttı” manşeti ile çıktı. Haberde; “İsrail, tazminat ve Gazze ablukasıyla ilgili Türkiye’nin tüm şartlarını kabul etti. Yardım gemilerimiz, büyük sevinç yaşayan Gazze’ye doğru yola çıkıyor” ifadelerine yer verildi. Star gazetesi de gelişmeyi “İsrail tüm şartlarımızı kabul etti” başlığıyla duyurdu. Yenişafak gazetesi ise gelişmeyi “Roma’da Gazze diplomasisi” başlığıyla küçük görmekle yetindi.


Akit görmedi, Vahdet tepki gösterdi

İsrail karşıtlığıyla bilinen Yeni Akit, tarihi gelişmeyi birinci sayfadan sade bir anonsla duyururken Vahdet gazetesi tavrını en net belli eden gazete oldu. Vahdet gazetesi “reddediyoruz” manşeti ile çıktı.

“Kabul etmiyoruz’

Haberde “Ankara nedenini bile açıklayamadan, tarihin en faşist İsrailiyle el sıkıştı. Terör devletinin aşağılık ablukasını resmen tanımış oldu. Mavi Marmara unutulacak, İsrail gazını satacak, Filistin’e giden bir lokma ekmek bile İsrail’in onayından geçecek. Hayır! Kabul etmiyoruz” cümlelerine yer verildi.

Eleştirilerini sürdüren gazete “Türk medyasında İsrail sevici yayınları reddediyoruz” diye, Roma’daki gelişmeleri haberleştiren; Anadolu Ajansı, Sabah ve Akşam gibi hükümetin yayın organlarını da eleştiri yağmuruna tuttu.

Powered by themekiller.com