Home Haber Osman Baydemir: Kobani düşmedi ama Rakka düştü düşecek
Osman Baydemir: Kobani düşmedi ama Rakka düştü düşecek

Osman Baydemir: Kobani düşmedi ama Rakka düştü düşecek

0
0

Erdoğan’ın geçmişte Kobani içen söylediği “Düştü düşecek” sözlerini hatırlatan HDP Sözcüsü Baydemir, “Kobani düşmedi ama, onların maskesi düştü. Rakka düştü düşecek” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte Kobani içen söylediği “Düştü düşecek” sözlerini hatırlatarak, “Kobani düşmedi ama, onların maskesi düştü. Rakka düştü düşecek. Allahın izniyle IŞİD musibeti, belası çöktüğünde Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha halkların inançları bir arada eşitçe özgürce yaşamasının zemini oluşmuş olacak”dedi.

“HA KAYYUM HA ZIKKIM”

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde partisinin düzenlediği iftar yemeğinde konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, bugün Mardin halkının seçilmeşleri ve iradelerin cezaevlerinde olduğunu belirterek, “Her fırsata her imkanda ‘milli iradeye darbe yapıldı, milli iradeye darbe yapıldı’ diyenler tamı tamına iki yıldır kesintisiz darbenin sahibidirler. Mardin Büyükşehir belediyesine, ilçe belediyelerine,Ahmet Türk’ün seçmiş halka en büyük ama en büyük hakaret onun yerine kayyum atamaktır. En büyük darbe budur. Kayyumlar ne yapıyorlar, Orhan Doğan’ın anıtını yıkıyorlar, Roboski anıtını yıkıyorlar. Kürt diline, Kürt kimliği ile ilgili ne varsa yasaklıyorlar. Kayyum değil mesele, mesele zülümdür. Daha öncede söylemiştim müsaadenizle bu gün bir daha söyliyecem ha Kayyum, ha zıkkım” dedi.

Baydemir, öyle bir atmosferden geçtiklerini, ne yaparlarsa yapsınlar bu coğrafyanın asla çoğulcu kimliğinden vazgeçmeyeceğini de ifade ederek, “Bir rivayet vardır. Birgün Heledos, bir zeytin ağacının gölgesinde rüya görür zeytin ağacı dile gelir ve derki ‘ben sanada ait değilim senden öncekilerede ait değilim senden öncede vardım senden sonrada var olmaya devam edecem’. Kürt halkı bütün bu zalimlerden öncede vardı. Bu zalimlerden sonra da var olmaya devam edecekler. Dilleriyle, kültürleriyle, kimlikleriyle, inançlarıyla var olmaya devam edecektir. Şu anda güney Kürdistan’da bir referandum çalışması, referandum hazırlığı yapıyor. Dünyanın dört bir yanından Kürt halkının iradesine saygı mesajları geliyor. Ama, Ankara’nın mesajı adeta zehir zemberek. Çok açık ve net söylüyorum. Türk halkının hakkı neyse, fars halkının hakkı neyse Arap halkının hakkı neyse, Kürt halkınında bu kaddim coğrafyanın sahibi olan Kürt halkınında hakkıda odur ne eksiktir ne fazladır. Eğer güney Kürdistan’daki Kürt kardeşlerimiz parlementosuyla, siyasi partileriyle siyasi iradeleriyle hangi kararı alırlarsa alsın bize düşen onlara saygı duymakdır. Onların bu kararına destek vermektir. Bir kez daha hayırlı olsun birkez daha kutlu olsun”diye konuştu.

“KOBANİ DÜŞMEDİ AMA ONLARIN MASKESİ DÜŞTÜ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte Kobani için söylediği, “Düştü, düşecek” sözlerini de hatırlatan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Kobani düşmedi ama, onların maskesi düştü. Rakka düştü düşecek. Allahın izniyle IŞİD musibeti, belası çöktüğünde Ortadoğu coğrafyasında bir kez daha halkların inançları bir arada eşitçe özgürce yaşamasının zemini oluşmuş olacak” dedi.

Powered by themekiller.com