Home Haber ÖSO Keklice köyünü ele geçirdi
ÖSO Keklice köyünü ele geçirdi

ÖSO Keklice köyünü ele geçirdi

0
0

46 IŞİD militanının öldürüldüğü, ÖSO üyelerinin 4 köyü aldığı öğrenildi.

ÖSO, Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine yönelik operasyonda Türkiye sınırına 3 kilometre mesafedeki Keklice köyünü DAEŞ’ten aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ’e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu’nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları Keklice köyünü ele geçirdi.

ÖSO ayrıca Cerablus’un batısındaki 3 köyü daha ele geçirdi. TSK da Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerini savaş uçakları ve obüs toplarıyla ateş altında tutmayı sürdürüyor. ÖSO güçlerinin zırhlı birlikler eşliğinde Cerablus merkezine doğru hareket etmesi bekleniyor.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, sabaha karşı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ militanlarından temizlenmesi amacıyla başlatılan harekat güvenli biçimde devam ediyor. ÖSO, Türkiye sınırından yaklaşık 3 kilometre güneyde kalan ve Cerablus ilçe merkezinin yaklaşık 5 kilometre batısındaki Keklice köyünü, zırhlı birlikler eşliğinde DAEŞ’ten aldı. Keklice köyüne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor. TSK da Cerablus bölgesindeki DAEŞ hedeflerini savaş uçakları ve obüs toplarıyla ateş altında tutmayı sürdürüyor. ÖSO güçlerinin zırhlı birlikler eşliğinde Cerablus merkezine doğru hareket etmesi bekleniyor.

BOMBA YÜKLÜ 3 ARAÇ İMHA EDİLDİ

Karkamış’taki Sputnik muhabiri Hikmet Durgun, Cerablus’un batısında Türk askerinin desteği ile kente giriş yapan ÖSO’ya Türkmen gruplar, Sultan Murad Tugayları ve Şam Cephesi’nin de eşlik ettiğini aktardı. Suriye’ye girilen hat üzerindeki noktalarda mayın temizleme çalışması da yapıldı. Öte yandan Türk savaş uçakları IŞİD’e ait bomba yüklü üç aracı imha etti.

46 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Çatışmalarda 46 IŞİD militanının öldürüldüğü bilgisi geldi. Sınırı geçen tanklar Cerablus’a ulaşan IŞİD’in ikmal yollarını kesti. Bab Bölgesi’nden destek için yola çıkan bazı araçların da Türk F-16 ve koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından hedef alınarak vuruldu. Bu arada askeri harekata ÖSO bünyesindeki Sultan Murat Tugayı, Sukur El Ceber, Şam Cephesi ve Feylek El Şam örgütü mensuplarının yer aldığı kaydedildi. Operasyona 5 bin kişilik ÖSO ve Türkmen gücünün katıldığı belirtiliyor. Türkmenler mavi, Arap ÖSO üyeleri ise kırmızı kolluklar takıyor.

 

Powered by themekiller.com