Home Bidebunudinle ÖZEL – Ahmet Yavuz: 15 Temmuz afişleri şehit askerlerin kemiklerini sızlatıyor
ÖZEL – Ahmet Yavuz: 15 Temmuz afişleri şehit askerlerin kemiklerini sızlatıyor

ÖZEL – Ahmet Yavuz: 15 Temmuz afişleri şehit askerlerin kemiklerini sızlatıyor

0
0

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü yaklaşırken Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlatılan ve bilboardlarda, reklam panolarında sergilenen bazı afişler tartışma yarattı. ‘Askeri aciz gösterdiği’ için eleştirilen söz konusu afişleri, Balyoz Davası sanıklarından Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programı’nda değerlendirdi.

Ahmet Yavuz söz konusu afişlerle ilgili yorumunun öncesinde bir durum tespiti yaptı:

“Yeni bir ideolojik temel oluşturulmaya çalışılıyor. Yeni bir hikaye yaratılmaya çalışılıyor.Yeni bir paradigma ortaya çıkartıp eskiden kopmuş yeni bir Türkiye yaratmaya çalışıyorlar ve 15 Temmuz’u da bu maksatla kullanıyorlar. Bu son derece tehlikeli, yanlış bir şey. Çünkü 15 Temmuz’da darbeyi yapan Türk Silahlı Kuvvetleri değildi. 15 Temmuz, TSK içinde uzun zamandır örgütlenen, bir ucu dinci bir yapıya dayanan, diğer ucu Amerikan emperyalizminin bölgede genişlemesine katkı veren bir örgütün devleti ele geçirme çabasının son aşamasıydı.”

Halka hikayenin gerçeği anlatılmalı

Türkiye’nin güçlü olabilmesinin kendi içindeki birlik ve beraberliğe bağlı olduğunu söyleyen Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, afişlerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı.

“Bugün o afişi yaptıranlar, 15 Temmuz’a giden yolda kendileri taşların bir kısmını döşediler. Ve 15 Temmuz’u yaşamamıza sebep oldular. Şimdi şunu yapmaya çalışıyorlar. 15 Temmuz’u halk sen önledin. Herşey sensin diyorlar. Oysa 15 Temmuz’u önleyen bileşenlerden birisi halktı. Ama en önemlisi TSK’nın içerisindeki vatansever insanlardı. Bu hikayeyi gerçeğiyle halkın önüne serip herkesi kucaklamak yerine, askeri aşağılayan, onun karşısına dikilen sivili yücelten yanlış bir iş yapılıyor. Olayın felsefi temeli bu. Ve bu felsefi temel, Türkiye’de toplumu bölüyor, parçalıyor ve kutuplar haline getiriyor.”

Darbeye direnen kahraman askerler de vardı

15 Temmuz gecesi 66. Zırhlı Tugay’ın darbeye desteğini hayatı pahasına önleyen Albay Sait Ertürk ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir gibilerin de TSK mensubu olduğunu hatırlatan Ahmet Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rahmetli Kurmay Albay Sait Ertürk’ün kemiklerini sızlatmıyor mu o görüntüler. Niye oraya Sait Ertürk’ün ya da Ömer Halisdemir’in direnen asker imajını, canını veren asker imajını koymuyorsunuz da ağlayan FETÖ’ye beynini teslim etmiş bir askerin imajını koyuyorsunuz. Bu kime ne katkı sağlıyor. Türkiye’ye ne sağlıyor bu? Millet askeriyle övünme geleneğine sahip. Askerinin içine zehiri akıtmışsınız. Onun içersinde örgütlenmesine siz de katkı vermişsiniz. Şimdi onu koyuyorsunuz halkın karşısına. Koyulacak bir şey mi bu?”

Powered by themekiller.com