Home Bidebunudinle ÖZEL – Ahmet Yavuz: Hulusi Akar sadece konuşarak darbeye karşı koymuş
ÖZEL – Ahmet Yavuz: Hulusi Akar sadece konuşarak darbeye karşı koymuş

ÖZEL – Ahmet Yavuz: Hulusi Akar sadece konuşarak darbeye karşı koymuş

0
0

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Darbe Komisyonu’nun kendisine soruduğu soruların yanıtlarını RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle‘de değerlendiren Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: “Hulusi Akar’ı erken hareket etmediği için eleştirmeliyiz. Hulusi Akar darbeye sadece konuşarak karşı koymuş. Başka bir karşı koyma yöntemi zaten yok” dedi.

Darbe Komisyonu’nun gönderdiği sorulara Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’dan yazılı cevaplar geldi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’dan 15 Temmuz Darbe Girişimi’yle ilgili beklenen yanıtlarını yorumlayan Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: “Kontrollü darbe iddialarını ve eleştirilerini besleyen sebepler var. Neden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan gidip de ifade vermiyor? Sanki bir şeyi saklıyorlarmış gibi bir algı oluşuyor ve soru işaretleri yaratıyor. Madem milli irade, meclis iradesi her şeyin üstünde, gidip Darbe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorunlarına karşılık, ifade vermeleri lazım. Bunu yurtdışındaki gazeteciler çok soruyorlar. Bana soruyorlar, bir çok gazeteciyle görüştüm. Adamların kafası bu konuda karışık ve bu karışıklığa biz neden oluyoruz. Hulusi Akar’ı erken hareket etmediği için eleştirmeliyiz. Hulusi Akar darbeye sadece konuşarak karşı koymuş. Başka bir karşı koyma yöntemi zaten yok” açıklamasında bulundu.

“HULUSİ AKAR’IN O GECE Kİ KONUŞMALARINDA ÇELİŞKİ VAR, BUNUN ASKERLİĞE SIĞAN BİR YANI YOK”
15 Temmuz çatı davada verilen ifadelerle tekrar gündeme gelen darbe girişimi gecesinde yaşananlara dikkat çeken Ahmet Yavuz: Bu tartışılmayacak şekilde Fetullahçı bir darbe. Sanki daha farklı anlamlar varmış gibi, yorumlarken anlam yüklemeye çalışanlar oluyor. Bunun altını kalın çizgilerle çizelim. Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın olayı değerlendirmesinde bir eksiklik olduğu kanaati var bende. Kara Kuvvetleri Komutanı’na diyor ki: “Yanına savcıyı, adli müşaviri, merkez komutanlığından 5 kişiyi al yanına git ve oradaki insanları gerekiyorsa tutukla. Ne gerekiyorsa yap”. Ama aynı zamanda diyorlar ki: “Onlara hissettirmeden bir araştırma yapın. Bir D200 uçağı hazırlatma talimatı verin. O bahaneyle ve gerekçeyle gidin”. Bunun askerliğe sığan bir yanı yok. İki konuşma birbiriyle çelişkili. Bunun bir darbe girişimi olabileceğini değerlendirip, daha doğru bir değerlendirme yapılabilirdi” dedi.

Hulusi Akar’ın darbe gecesi hızlı ve doğru hareket etmediğini, ihmaller olduğunu savunan Ahmet Yavuz: Darbeciler, Malatya’daki Kara Havacılık Alay Komutanı’na kendilerini Ankara’ya sevk etmesini emir vermelerine rağmen, Kara Havacılık Alay Komutanı emri dinlemiyor ve her helikopterin başına bir asker tutuyor. Siz darbeyi böyle önlersiniz” dedi.

“MADEM MECLİS İRADESİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDEYSE HAKAN FİDAN VE HULUSİ AKAR NİYE DARBE KOMİSYONUNA GİDİP İFADE VERMEDİ?”
15 Temmuz Darbe Girişimi’yle ilgili kontrollü darbe iddialarına ve eleştirilerine cevap veren: Kontrollü darbe tabirini kanaat olarak ifade etmek istemem. Çünkü kontrollü darbe, adamların planı ele geçirilmiştir, her şeyi biliniyordur, buna karşı da serbest bırakıp yapsınlar hamleyi ben de karşı tedbirlerimi alırım demektir. Ben bu kanaatte değilim, öyle bir şey yok. Ama sonuçlarından memnun olmak diye bir şey var. Kontrollü darbe kapsamının dışında, bir şeyler olacağını biliyorlardı fakat hiçbir zaman FETÖ’nün bu kadar büyük bir güçlerinin olmadığını değerlendiriyorlardı diye düşünebiliriz. Eğer FETÖ bir yeltenme içine girerse kolaylıkla üstesinden gelineceğini ve bununla ele malzeme verilmiş olacağını ve temizliklerinin de kolay sağlanacağını düşünmüş olabilirler mi onu bilemem. O riski alırlar mı, ben şahsen o riski almayı tercih etmem. Kontrollü darbe iddialarını ve eleştirilerini besleyen sebepler var. Neden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan gidip de ifade vermiyor? Sanki bir şeyi saklıyorlarmış gibi bir algı oluşuyor ve soru işaretleri yaratıyor. Madem milli irade, meclis iradesi her şeyin üstünde, gidip Darbe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorunlarına karşılık, ifade vermeleri lazım. Bunu yurtdışındaki gazeteciler çok soruyorlar. Bana soruyorlar, bir çok gazeteciyle görüştüm. Adamların kafası bu konuda karışık ve bu karışıklığa biz neden oluyoruz” ifadesinde bulundu.

“İKTİDARIN ORDU ÜZERİNDE HER ŞEYİ YAPMAK İSTEMESİ YÜZÜNDEN, FETÖ’DEN YARGILANAN SUÇSUZ İNSANLAR”
15 Temmuz çatı dava kapsamında yargılanan isimler hakkında değerlendirmede Yavuz: “Yargılamalar devam ediyor, içeride masum insanların da olduğunu düşünüyorum. Darbe girişimi esnasında suçsuz olduğunu varsaydım insanlar var. Kendilerini yeteri kadar ifade edemedikleri için yada bu işin siyasi iktidar tarafından amaçlarına uygun olsun diye, ordu üzerinde istediklerini yapması ve tasfiyeler yapması yüzünden yargılananlar var. Bir an önce suçsuzların ayıklanması ve adaletin doğru tecelli etmesi hepimizin ortak talebidir. Çünkü FETÖ’cüler darbe girişimi görevlendirmelerinde bazı isimleri muhtemelen bilerek yazmış olabilir. Çünkü bunlar çok özel adamlar” diye belirtti.

15 Temmuz çatı davasından yargılanan isimlerin verdiği ifadeler hakkında da konuşan Ahmet Yavuz: “Eğer bu adamlar bu darbeye yeltenmemiş olsalardı, bu kadar kolay ordudan temizlenemezlerdi. Çatı dava kapsamında çoğu isim darbeyle ilişkisinin kanıtları olmasına rağmen, reddediyor. Akın Öztürk’ün o gün tesadüfen orada bulunduğu söylenebilir mi, Akın Öztürk’ün orada ne işi var? Kimseyle ilgili ithamda bulunmak istemem çünkü yargılama devam ediyor ama tesadüfen orada olduğu bana çok inandırıcı gelmiyor. Bu örgüt olduklarını gösteriyor. O yüzden onların ifadelerine şaşırmamak lazım. O örgütün üyesiyse ve aldığı talimat tamamen suçu reddetme üzerine savunma yürütmekse akla hayale gelmeyen, bir tutarlılığı olmayan ifadeler verilecektir. Bunu yapmalarındaki dertleri Fetullahçı Terör Örgütü’nün açığa çıkmaması. Örgüte bir adanmışlık var” dedi.

“BİZ AYLARCA BAĞIRARAK’ ORDU İÇİNDEKİ FETULLAHÇILAR’I TEMİZLEYİN ÜLKENİN BAŞINA BELA OLABİLİRLER’ DEDİK”
Darbe girişimi ihtimalini hep söylediğini ve darbe girişiminin olacağının belli olduğunu savunan Ahmet Yavuz: “Biz aylarca bağırıp çağırdık, televizyonlarda söyledik, gazetelerde demeçlerimiz çıktı. Bir an önce ordu içindeki Fetullahçılar’ı temizleyin, ülkenin başına bela olabilir bunlar dedik. Bizzat kendim, yargıdaki ve polisteki adamları belli oldu ama ordunun içindeki adamları belli değil dedim. Demek ki son adımı atmamış ve son silahını devreye sokmamış. Benim dikkatimi çeken ve garibime giden bir konu 2. Ordu Komutanı kendi ifadesinde o saatte uyuduğunu, oğlunun aradığını ve gelişmelerden öyle haberdar olduğunu söylüyor. Siz Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanı olarak diğer ordular bölgesine de emir vermez misiniz? Burada bir darbeyi önceleyecek iki tane hareket var. Birincisi, pilotların geniş bir kısmını orada tutabilir. İkincisi helikopterlerin pozisyonuna bakar. Kara Kuvvetleri Komutanı Genelkurmay Başkanı’nı arayarak helikopterlerin hangarda olduğunu söylüyor ama helikopterler hangarda değil, savaş helikopterleri dışarıda. Hangarda olan helikopterlerde vardır, onlar muhtemelen uçuş engeli olan helikopterler olabilir. Belki onları göstermiş olabilirler. Mühimmat kontrolü çok önemliydi. Helikopterlerin mühimmatının ve yakıtının kontrol altına alınması çok önemliydi. En başında bir yanlışlık var. Böyle bir darbe bilgisi yada ihbar geldiği zaman, ‘Bütün kışlalara dışarı çıkılmayacaktır’ diye emir vermeniz lazım. Çünkü bu bir tedbirdir. Hatta daha ötesi, Genelkurmay Başkanı’nın çıkıp televizyona, ‘Hiçbir asker dışarıya çıkmayacaktır. Kesin emirdir’ diye konuşması lazımdı” diye belirtti.

Powered by themekiller.com