Home Medya ÖZEL – Ali Tezel: Esnek çalışma modeliyle daha çok çalışıp daha az para alacağız
ÖZEL – Ali Tezel: Esnek çalışma modeliyle daha çok çalışıp daha az para alacağız

ÖZEL – Ali Tezel: Esnek çalışma modeliyle daha çok çalışıp daha az para alacağız

0
0

İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu tarafından kabul edildi. Hükümet istihdamı arttıracağını savunsa da sendikalar tepkili.  Özel istihdam bürolarına (ÖİB) geçici iş ilişkisi kurma, yani işçi kiralama yetkisi veren düzenleme ile “uzaktan çalışmayı”  “kölelik” ve kadının çalışma hayatından çekilmesi olarak nitelendiriyor.  Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel’de RS FM’de Yavuz Oğhandan bidebunudinle programında söz konusu tasarıyı değelerlendirdi.  Tezel, bu kanunla emeğin daha çok sömürüleceği ve daha zor emekli olunacağı görüşünde.

“Kapitalist sistemlerde emekten yana düzenlemelerin olabilmesi için seçimlerin yaklaşmış olması gerekir. Şimdi tam tersi bir durumdayız. Bahsedilen esnek çalışma modelleri yaklaşık 10 yıldan beri istihdam stratejisi planları adı altında uygulanmaya çalışıyor. Bölgesel asgari ücret, kıdem tazminatlarını kaldırılıp yerine fon uygulamanın getirilmesi, işçi kiralanmasına izin verilmesi esnek çalışma gibi modellerler emeğin daha az para alarak daha çok çalışmasını esas alarak içeren bir taslak. Ben ona istihdam trajedisi diyorum.  Amaç emeğin milli gelirden aldığı aza indirerek daha çok çalışıp daha az ücret alacak düzenlemeleri getirmekti. Onlardan bir tanesi esnek çalışma modeli idi, çıktı. ”

Sosyal güvenlik meselesinin de söz konusu kanundan etkileneceğini söyleyen Ali Tezel, “Çalışanların emekli olabilmesi için  65 yaşına kadar kesintisiz 20 yıl çalışması  gerek.  Esnek çalışmaya modelinde ayda 30 gün değil 10 gün 20 gün çalışılacağı için, kişinin emekli olmak için geken 7 bin 200  günü doldurması 20 yıla değil 25 30 yıla tekabül edecek demektir. Bu arada ileride alacağı emekli maaşı bin lira değil, 500 lira olacaktır” dedi.

Powered by themekiller.com