Home Manşet ÖZEL – Cerattepe Heyetinden Bedrettin Kalın: Başbakan’a pazarlık için gitmedik, talebimiz şirketin tamamen çekilmesi
ÖZEL – Cerattepe Heyetinden Bedrettin Kalın: Başbakan’a pazarlık için gitmedik, talebimiz şirketin tamamen çekilmesi

ÖZEL – Cerattepe Heyetinden Bedrettin Kalın: Başbakan’a pazarlık için gitmedik, talebimiz şirketin tamamen çekilmesi

0
0

Artvin’in Cerattepe bölgesinde, Cengiz Holding’e ait Eti Bakır AŞ tarafından maden çıkarılmak istenmesiyle ilgili tartışmalar sürerken bölgede mücadele eden Artvinlilerden oluşan bir heyet bugün Başbakan ile görüştü.  Görüşme sonrası, hükümet çalışmalar yargı sürecine kadar duracak açıklaması geldi. o heyetten Bedrettin Kalın ise RS FM’de Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programında görüşmenin detaylarını anlattı.

17-25 Aralık döneminde tapelere Milletin a…. koyacağız’ dediği öne sürülen Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’in Artvin Cerrattepe’de maden çıkartılması için çalışmalar başlatması üzerine doğan tepkiler  bir haftayı aşkın süredir gündemde. Yargı kararına rağmen alana iş makinaların girmesiyle gerilim tırmandı. Bölgeden bir heyet Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan randevu talep etti ve görüşme bugün gerçekleşti. Görüşme sonrası ise çalışmaların durdurulacağı yönündeki bilgi basınla paylaşıldı. O heyetten Avukat Bedrettin Kalın ise görüşmenin detayların Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programında paylaştı. Kalın, “Biz oraya pazarlık için gitmedik” dedi.

“Bu bir orta yol görüşmesi değildi. Biz orta yol bulmak için bir pazarlık yapmadık, bu Davutoğlu’nun taahhüdüydü.  Başbakan bizi dinledi. Sonra 5 taahhütte bulunacağını söyledi. ‘Maden şirketinin hukuki sürecin sonuna kadar hiçbir şekilde çalışma yapmayacağını taahhüt ediyorum’ dedi. 14 Şubat’ta bilirkişi heyeti rapor yazacak. Sonrasında duruşma ve temyiz aşamaları var. Biz temyiz aşamaları dâhil tüm süreçlerin bekleneceği anlamını çıkarıyoruz. ”

 

Cerrattepe için ilk mahkeme 2015’in Temmuz ayında açıldı. 14 Mart’ta keşif yapılması yönünde karar çıktı. Bu kararı da eleştirdi Kalın: “14 Mart’ta bölgede karlar olacak. Mahkeme heyetine sağlıklı keşif yapılamayacağını söyledik. Yine o tarihi verdiler”  Başbakan ile heyet arasında geçen görüşmeyi olumlu olarak değerlendirdi.  Başbakan’ın tavrının ılımlı ve uzlaşmacı olduğu görüşünü dile getirdi. “Ancak bizim talebimiz o maden şirketinin orayı terk etmesi ve polis müdahalesinin son bulması” dedi.

Bizim ilk talebimiz şirketin bölgeden tamamen çekilmesi.  İkincisi ise güvenlik güçlerinin müdahalesinin son bulması.   7 ilin güvenlik güçleri oraya yığılmıştı. ‘Yaşam alanlarımızı daraltıyor her şeyimizi kısıtlıyor. Artvin şehir merkezine çıkmamız engelleniyor.  Abluka altındayız bunu kaldırabilecek durumda değiliz bunu bir an önce çekin’ dedik. Davutoğlu’nu bu anlamda olumlu tavır sergiledi. En azından diyalog kurma açısından çaba gösteriyor.”

 

Mesele inat meselesi değil

Biz bu meseleyi inatlaşma olarak görmüyoruz” diyen Avukat Bedrettin Kalın, RS FM’den Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programında şöyle konuştu:

Cerrattepe yaşam alanımız. Onun hemen üst tarafı kayak merkezi, alt tarafı Kafkasör, turizm merkezidir.  Orayla irtibatlı bir halkız, başka şansımız gidebilecek bir yerimiz yok. Maden şirketi çalışmadan orada bulunsa bile gerginliklere yol açar. Bunu halka  anlatmak zor olur. O yüzden şirletin oradan ayrılması gerekir. Başbakan’a bunları anlattık. Umuyoruz ki değerlendirir. ”

Powered by themekiller.com