Home Bidebunudinle ÖZEL – Cevat Öneş: Böylesi sonuçları olan eylem gerçekleşmişse zafiyet olduğu açıktır
ÖZEL – Cevat Öneş: Böylesi sonuçları olan eylem gerçekleşmişse zafiyet olduğu açıktır

ÖZEL – Cevat Öneş: Böylesi sonuçları olan eylem gerçekleşmişse zafiyet olduğu açıktır

0
0

Atatürk Havalimanı saldırısı sonrası güvenlik zafiyeti tartışmaları yeniden gündeme geldi.  RS FM’de Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programına katılan Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “Böylesi sonuçları olan eylemde zafiyet olduğu açıktır; ancak bundan önce şartlarla uyumlu muhtemel eylemliliği öngören tedbirler alınması gerekir” dedi. İçerideki sorunların varlığı devam ettiği sürece dışarıya karşı savunma direncinin düşeceğini söyledi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen kanlı saldırını ardından Başbakan Binali Yıldırım “Güvenlik zafiyeti yok” açıklaması yaptı. Havalimanında 41 kişinin yaşamını yitirip, 239 kişinin de yaralandığı kanlı saldırının ardından istihbarat birimlerinin ilgili birimleri saldırıya karşı uyardığı ortaya çıktı. Uyarı metninde Atatürk Havalimanı’nın adının da açıkça yazıldığı belirtildi.  Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “Böylesi sonuçları olan eylem gerçekleşmişse zafiyet olduğu açıktır” dedi.  Zafiyet tartışmalarından önce şartlarla uyumlu muhtemel eylemliliği öngören tedbirler alınması gerektiğini ifade etti. Ancak olayın sadece güvenlik tedbirleri ve istihbaratla da önlenemeyeceğini söyledi. Öneş,  Türkiye’yi insan vücuduna benzetti. “İçinizde sıkıntı varsa, direnciniz düşük olur ve dışarıdan gelen darbelere karşı zayıf düşerseniz. Önce kendi direncinizi arttırmanız lazım” dedi. Buradan yola çıkararak ülkedeki etnik ve mezhepsel sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.  Bunu için TBMM’yi adres gösterdi. IŞİD’in eylemelerinin Suriye’deki ortamla birlikte süreklilik kazandığını ve sonuçları bakımından özel olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Eski MİT Müsteşar Yardımcısı, saldırganların profesyonel olduğu, eğitim aldığı ve Türkiye’de yerel destekçileri olduğu yönünde tespitte bulundu.

 

 “Hem kendi dinamikleriyle hem de bölgesel ve küresel bağlantıları içinde bu olayın sadece güvenlik tedbirleriyle önlenmesi mümkün değil. Kendi içinizde PKK gibi bir örgüt varsa bu sorunun çözülememesinin bölgedeki gelişmeler karşısında alabileceği seyri öngörmek gerekir. Kürt sorununu için öncelikle Türkiye’de her türlü kurumsal yapının ve sistemin olarak da güçlendirilmesi gerekir. IŞİD’in sadece terör eylemlerinde mücadele etmek güç. Suriye ve Irak politikalarıyla birlikte durumun küresel politikalarla bağlantısını ve geçmişteki eksikliklerini irdelemek gerekiyor. Meclis’te iktidar kavgaları dışında temel sorunları çözümleyici adımlara ihtiyaç var. Bu olaya siyasi askeri, sosyal psikolojik dış ve iç politika üretim yöntemiyle bakmalı. ‘Sürecin gelişimi içinde acaba hangi hataları yaptık, hangi hatalar sebebiyle IŞİD’in Türkiye eylemliliği gelişti ve devamlılık kazandı’ sorusunu objektif olarak değerlendirmeliyiz.”

İç sorunlar çözülmeli

İktidarın Suriye politikası eleştirilirken sık sık gündeme gelen bir konu da Afganistan’daki olayların Pakistan’ı da etkilediğiydi.  Türkiye Pakistanlaşıyor mu sorusunu da şöyle yanıtladı Cevat Öneş,

“Türkiye gerek Suriye gerek Irak ile demografik olarak iç içeyiz. Ekonomik ve siyasi, mezhepsel   etnik bağlantılar var. Ortadoğu’daki mezhep farklılıklarının bölgesel ve küresel güçler tarafından nasıl kullanıldığını biliyoruz. Bu çıkar çatışmalarının Türkiye’ye olabilecek etkilerini de biliyoruz. Tarihsel acılarımız var Ortadoğu’daki sürecin bitmeyeceğini ve geleceği de etkileyeceğini bilmemiz gerekiyor. Türkiye bu kavgaların dışında öncelikle kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan sorunları çözmeli”

Powered by themekiller.com