Home Bidebunudinle ÖZEL – CHP’li Akaydın’ın TEOG görüşü: Kendime has fikirlerim var ama bunları açıklamayı doğru bulmuyorum
ÖZEL – CHP’li Akaydın’ın TEOG görüşü: Kendime has fikirlerim var ama bunları açıklamayı doğru bulmuyorum

ÖZEL – CHP’li Akaydın’ın TEOG görüşü: Kendime has fikirlerim var ama bunları açıklamayı doğru bulmuyorum

0
0

RS FM‘de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programının gündemi TEOG‘un kaldırılması ve sınava hazırlanan öğrencilerin durumuydu. Eğitim politikaları uzmanı Batuhan Aydagül, sınavın bir anda kaldırılmasına ve öğrencilere olan etkilerini değerlendirirken, TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP’li Mustafa Akaydın, görüş belirtmesinin yanlış olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’u istemiyorum” sözleriyle birden bire allak bullak olan liseye geçiş sistemi, Milli Eğitim Bakanı’nın bir taksi durağında “TEOG’u kaldırdık” açıklamasıyla arap saçına döndü.

“CUMHURBAŞKANI’NIN DEMECİNDEN 84 SAAT SONRA KALDIRILDI”

Eğitim Reformu Girişimi’nden eğitim politikalara uzmanı Batuhan Aydagül, TEOG’un kaldırılmasına ilişkin şunları söyledi:

“TEOG sistemi, Cumhurbaşkanı’nın demecinden 84 saat sonra kaldırıldı. TEOG bu kadar kısa sürede kaldırabilecek bir sınav değildi. Tartışılan ve çok sık gündeme gelen çözüm önerilerinden biri mahalledeki liseye kayıt yaptırma. İlk ve ortaokulda bu normal olabilir ancak çocukların farklılaşan talepleri nedeniyle lisede bu mümkün değil.”

 

 

“İMAM HATİP’E YÖNLENDİRME RİSKİNİN OLMADIĞINI KİMSE SÖYLEYEMEZ”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın sistemin kaldırılmasına ilişkin verdiği demeçte “Çocukları yönlendireceğiz” sözlerine de değinen Aydagül, “Milli Eğitim Bakanı’nın beni çok korkutan bir kelimesi oldu. Çocukları yönlendireceğiz dedi. Çocukların kendi kararını vermesi için danışmanlık ve rehberlik yapmak başka bir şeydir, yönlendirmek başkadır. Kamuoyunun haklı kaygısı olan imam hatipe yönlendirme riskinin olmadığını kimse söyleyemez.” ifadelerini kullandı.

 

 

“SİSTEM DEĞİŞİRKEN KOMİSYON HİÇ TOPLANMADI”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim Komisyonu üyesi, CHP Antalya Milletvekili ve Akdeniz Üniversitesi eski Rektörü Mustafa Akaydın, değişiklikler yapılırken Milli Eğitim Komisyonu’nun hiç toplanmadığını şu sözlerle aktardı:

“Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na vatandaşların çoğunluğunun güveni kalmadı. 15 yıl içinde 6 bakan değiştirdik. Son zamanlarda çok ciddi eğitim değişiklikleri yapıldığı halde Milli Eğitim Komisyonu hiç toplanmadı.”

“KENDİME HAS FİKİRLERİM VAR AMA AÇIKLAMAYI DOĞRU BULMUYORUM”

Akaydın, CHP’nin liseye geçiş konusunda nasıl bir önerisi olduğu sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“CHP adına, arkadaşlarımla konuşmadan ‘Parti önerisi şu olur’ diyemem ama yıllardır beri görüşüm şu: Bu sınav sistemi kötü işleyen bir sistem. Çocuklarımızı ilk gençlik çağlarında tamamen dershaneye kapatan, velilere para harcatan bir sistem. Ama ben parti adına ‘En doğrusu şu olur’ diyemem. Kendime has fikirlerim var ama bunları açıklamayı doğru bulmuyorum.”

Powered by themekiller.com