Home Bidebunudinle ÖZEL- Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: Irak’taki referanduma askeri müdahaleyi doğru bulmam
ÖZEL- Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: Irak’taki referanduma askeri müdahaleyi doğru bulmam

ÖZEL- Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: Irak’taki referanduma askeri müdahaleyi doğru bulmam

0
0

RS FM‘de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programının konuğu emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz‘du. Yavuz, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de düzenleyeceği bağımsızlık referandumuna ilişkin Türkiye’nin askeri bir müdahalede bulunmasının yanlış olacağını savundu.

Irak’ta kaynayan referandum kazanı, çok sayıda soru işaretini de beraberinde taşıyor. Bölgesel ve küresel güçlerin itirazlarına rağmen Barzani yönetimi referandum ısrarını sürdürmeye devam mı edecek yoksa referandum için bir erteleme kararı mı çıkacak henüz belli değil ama her iki durumda da sular kolay durulacağa benzemiyor.

“REFERANDUM KOZUYLA PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin, ABD’nin, Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin ve İran’ın istemediğini belirttiği bir referandumu yapmak yerine son ana kadar referandum kozunu kullanarak kazanımlarını artırmaya yönelik bir strateji uyguladığını ifade eden Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, “Pazarlık gücünü artırmaya çalışıyorlar. Ama bekleyip göreceğiz” dedi.

 

“ASKERİ MÜDAHALEYİ DOĞRU BULMAM”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’den döndükten sonra Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayacağını duyurmasına ve IKBY’e açılan Habur Sınır Kapısı’ndaki askeri tatbikata da değinen Yavuz, “Ben bir askeri müdahale olabileceğini zannetmiyorum, askeri müdahaleyi doğru da bulmam” diye konuştu.

“BOP’A KARŞI DEVLET REFLEKSİ HAREKETE GEÇTİ”

“Olay sadece Irak’la sınırlı kalsa yönetilebilir olurdu. Ama olayın Suriye’nin kuzeyiyle ve Ortadoğu’daki değişim ve dönüşümlerle bağlantısı var” diyen Yavuz, “Büyük Ortadoğu projesinin adım adım ilerlediğini görüyoruz. Buna karşı devlet refleksi harekete geçti. Öncesinde görmüyorlardı bunu, ‘Hallederiz’ diyorlardı ama şimdi tehdit somutlaşınca tedbir alıyorlar” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN REFLEKSİ BİR ETNİSİTEYE KARŞI DEĞİL”

“Türkiye’nin refleksinin bir etnisiteye karşı olduğunu anlamamak lazım, olayı doğru anlamak lazım” sözleriyle Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e uzanacak bir koridora karşı tedbir aldığına değinen Yavuz, “Ülkemizin adı Türkiye değil Kürdiye olsaydı, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde de bir Türkmenistan kuralacak olsaydı, Kürdiye’nin yöneticileri de aynı refleksleri gösterirdi” görüşünü savundu.

Powered by themekiller.com