Home Bidebunudinle ÖZEL – Gürsel Tekin: Toplumun ezici çoğunluğu Adalet Yürüyüşü’nü destekliyor
ÖZEL – Gürsel Tekin: Toplumun ezici çoğunluğu Adalet Yürüyüşü’nü destekliyor

ÖZEL – Gürsel Tekin: Toplumun ezici çoğunluğu Adalet Yürüyüşü’nü destekliyor

0
0

RS FM‘de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programı’na katılan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre toplumun yüzde 74’ünün adalet sisteminden memnun olmadığını söyledi.

Gürsel Tekin programda yeni yapılan ancak henüz sonuçları açıklanmayan kamuoyu araştırmasına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:
“Şu anda elimizde bir araştırma var. Henüz Genel Başkanımıza sunmadığımız için sadece bir parçasını paylaşacağım. Vatandaşlarımıza sormuşlar, mevcut hukuk sisteminden adalet sisteminden memnun musun? Memnun değilim diyen yurttaşlarımızın sayısı yüzde 74. Geri kalan yüzde 26 da emin olun rahmetli annem gibi babam gibi hayatında adliyeye işi düşmeyen insanlardır. Bir ülkede vatandaşın yüzde 74’ü muzdaripse gelin bu kötü gidişatı düzeltelim demek bir suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Rakam veremiyorum ama Adalet Yürüyüşü’nü de toplumun ezici çoğunluğu destekliyor.”

Programda, hükümetin Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin eleştirilerini de yanıtlayan Gürsel Tekin, yapılan açıklamaları son derece sorumsuzca bulduğunu belirterek, Ak Partilileri darbede hayatını kaybetmiş şehitler üzerinden siyaset yapmakla suçladı.

Adalet talebimiz mutlaka bir sonuca ulaşacak

Hükümet kanadından gelen “Adalet sokaklarda aranmaz Meclis’te aranır” yolundaki uyarıları hatırlatan Tekin, “Hak için, hukuk için Meclis’e getirdiğimiz hangi maddeye evet demişler?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün mutlaka bir sonuca ulaşacağını söyleyen Gürsel Tekin, dünyanın tüm demokrasilerinde muhalefetin güçlü isteklerinin mutlaka yerini bulacağını ve bu yürüyüşün sonunda CHP’nin adalet talep etmeye farklı eylemlerle devam edeceğini belirtti.

Mücadelemiz bütün mazlum halklar için

İstanbul’a yaklaşmakta olan ve 9 Temmuz Pazar günü Maltepe’de düzenlenecek mitingle sona ermesi planlanan Adalet Yürüyüşü’ne yönelik provokasyon söylemlerine de değinen Gürsel Tekin bu konuda şunları söyledi:
“Provokasyon kelimesini sadece iktidar mensupları kullanıyor.
Her şeye rağmen güvenlik güçleri askerler olağanüstü saygılı ve ciddi bir güvenlik önlemi var. Yurttaşlarımız ciddi bir otokontrol sistemi oluşturmuşlar. Her hangi bir sorun olunca parti yöneticilerine bildiriyorlar, emniyet mensuplarına bildiriyorlar. Çok şükür hiçbir sorun olmayacak, ayın 9’unda milyonlar Maltepe’de buluşacak. Sadece Türkiye’de 80 milyon yurttaşımız için adalet arayışında değiliz, bütün mazlum halkların özellikle Ortadoğu halkları olmak üzere halkların batıdaki insanlar gibi hak hukuk ve demokrasiye sahip çıkmaları için yapılması gereken ne varsa Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapmaya hazırız devam edeceğiz. Efendim biz bunların hiç birini anlamayız, dinlemeyiz bildiğimizi okuruz diyenler de bilsinler ki tarihimiz hiçbir dönem diktatörleri, hiçbir dönem baskıcıları yazmamıştır. Hep hak hukuk arayanları yazmıştır.”

Powered by themekiller.com