Home Bidebunudinle ÖZEL – Rafael Sadi: İsrail halkının yüzde 75’i anlaşmadan memnun değil
ÖZEL – Rafael Sadi: İsrail halkının  yüzde 75’i anlaşmadan memnun değil

ÖZEL – Rafael Sadi: İsrail halkının yüzde 75’i anlaşmadan memnun değil

0
0

İsrail ile Türkiye arasındaki protokolün İsrail tarafından nasıl karşılandığını RS FM’de Yavuz Oğhan’dan bidebunudinle programında anlatan gazeteci Rafael Sadi, yüzde 75’lik bir kesimin bu gelişmeden memnun olmadığını söyledi. İsrailli siyasetçilerin ilişkilerin bu noktada olmasından Netenyahu’yu suçladıklarını belirtti. “İsrail’in NATO’ya girmesinin bileti Türkiye’nin elinde. Ancak bunu Türk basınının ve Türk halkının bilmediğini düşünüyorum ”dedi.

Mavi Marmara saldırısı sonrası başlayan Türkiye ve İsrail arasındaki kriz sona erdi ve iki ülke arasındaki ilişki normalleşme sürecine girdi. İç siyasetteki söylemlerini Gazze ve İsrail üzerine kuran ve sık sık gündeme getiren AK Parti hem tabanı hem de muhalifler tarafından eleştirildi. Peki, İsrail durumu nasıl karşıladı, halk ve muhalifler nasıl tepki verdi? Gelişmeleri yerinde takip eden Rafael Sadi, İsrail’de yapılan yüz bin kişilik bir anketin sonuçlarını paylaştı. İsrail halkının yüzde 75’nin anlaşmadan memnun olmadığını söyledi.  Anlaşmanın hayata geçileceğinden kuşku duyan Sadi, şöyle konuştu:

Anlaşmayı İsrail kabinesi toplanıp onaylayacak.  Ondan bir gün sonra TBMM onaylaması gerekir. İki ülke başbakanlarının açıklamalarını irdeledim. Netanyahu’nun söylediğine göre, İsrail’in NATO’ya girmesinin bileti Türkiye’nin elinde. Ancak bunu Türk basınının ve Türk halkının bilmediğini düşünüyorum”

Sadi, TBMM’nin bu anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı noktasında emin değil.  İsrail’deki siyasetçilerin de durumdan memnun olmadığını ve Netanyahu’yu suçladıklarını ifade etti. Muhaliflerin eleştirilerinin Türkiye’dekine benzediğini söyledi.

“İsrail askerlerinin ve komutanlarının aleyhine açılmış davaların TBMM tarafından iptal edileceği belirtiliyor.  Bunlar özellikle Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarının itiraz edebileceği hususlardır” dedi.

 

Yardımlar için anlaşmaya gerek yoktu

Gazze’ye giden yardım TIR’larına da değinen Rafael Sadi, “Bu anlaşma olmadan da yardım gemileri İsrail’e gelebilirdi. İsrail buna müsaade ediyor. Her hafta 800 tane TIR  Gazze’ye İsrail kapısından geçip gidiyor bu konuda hiçbir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

Powered by themekiller.com